01 Mayıs 2010

Sagaza Madrid defilesi İzmir'deydi

YAZI:

Bundan beş yıl önce kurulan Sagaza Madrid markasının 3 Mayıs'ta İzmir Alsancak'ta açacağı yeni mağazası öncesinde gerçekleşen defilesindeydim dün gece.!..!

Lokasyon İzmir olunca, kadınların şıklık yarışı, mayalarından gelen İzmir'e özgü güzellikleriyle daha da perçinleniyor tabii. Sagaza Madrid defilesinin de kapı önünde bekleyenleri kadar, kulisi de bir o kadar güzel ve tanınmış simayla doluydu.

Geceden notlarım şöyle:

Las Chicas Del Mar, yani Türkçesiyle Denizin Kızları isimli koleksiyon Swissotel Grand Efes'te gerçekleşti. Denizaltı konseptine uygun olarak da defile salonu derin maviliklere gömülmüştü.

 

Defilenin kulisinde hazırlıklar erken saatte başlamıştı. Saçları ve makyajı yapılan modeller arasında oldukça fazla tanınmış isim vardı.

Nefise Karatay ve Ece Sükan.


Hande Subaşı.

 

 

Defileye sayılı saatler kala hazırlıklar sürerken, kulislerde hep bu tarz ilginç manzaralar çıkıyor.

 

Ve bir kulis klasiği: Vogue.

Saçlar No: 21 Hair Design Studio tarafından yapıldı.

Makyaj ürünlerinde de tercih Nars olmuştu.

Saç ve makyajın ardından provalara geçildi.


Defilenin prodüksiyonu İzmir'de büyük bir şevkle çalıştığına tanıklık ettiğimiz, başarılı ve organizasyona tamamen hakim prodüktör Uğurhan Akdeniz'e aitti.


Defilenin provasında gördük ki, açılış Ece'nin olacaktı.


Gecenin sunumu ise Öykü Serter'deydi. Serter'i prova alırken bırakıp kulisten ayrıldım.


Döndüğümde ise Serter yerini almıştı.

 

Hande Subaşı, 

 

Duygu Akdeniz,


Burcu Kutluk,


Nefise Karatay teker teker podyuma çıkarak, sadece İzmir'e özel hazırlanan 30 parçalık koleksiyonu tanıttılar. Karatay'ın podyumları bırakmış olmasından mıdır bilinmez, tedirgin hali ise gözlerden kaçmadı.

Ayakkabılarda Sertaç Delibaş imzası vardı. Karşı tribünde oturanların ayakkabılar hakkında konuştuklarına bizzat tanık oldum. Sertaç Delibaş'ın tasarımlarının son dönemde oldukça yükselişte olması İzmir'in de dikkatinden kaçmıyor.


Defilenin kapanışını Hande Subaşı yaptı.


Demet Kutluay ve Ece Sükan.


Madrid'de kurulup Türkiye'ye gelen markanın genç tasarımcısı Zeliha Kaçar defileyi sona erdirdi. Öğrendiğim kadarıyla Kaçar, moda eğitimini İspanya'da tamamlamış ve halen İspanyol tasarımcılarla birlikte markanın koleksiyonlarını oluşturuyor. Las Chicas Del Mar isimli bu haute couture koleksiyonunda da payı büyük.

Denizaltının renklerini ve dokularını kullanan Kaçar, sırt dekoltesi ve drapelerin kadının güzelliğini daha çok ortaya çıkardığını söyledi.


Defilenin bitiminde rastladığım NTV Spor Spikeri Burcu Esmersoy da Mayıs ayı boyunca vogue.com ile birlikte yürüteceği Bugün Ne Giydim? projesinin gerisayımında olduğunu belirtti.

Duymamış olan kaldıysa hemen eklemekte fayda var. Esmersoy, mayıs ayı boyunca her gün ne giydiğini, yorumlarıyla birlikte vogue.com'la paylaşıyor olacak.

 

Evet, Güzel İzmir'de böyle güzel organizasyonlar olması önemli. Geçtiğimiz Şubat ayında yapılan If Wedding İzmir Fuarı bu coğrafyanın önemli sınavlarından biriydi. Bora Aksu ve Özgür Masur gibi isimler İzmir'den keyifle ayrılmıştı.

İstanbul her ne kadar modanın beş önemli büyük şehrinden biri olmak için büyük yarışta koşuyor olsa da, İzmir'in de modayı takip eden ve buna mesai harcayan çok ciddi bir kitlesi olduğu gerçek. Gözümüz üstlerinde.


Üstelik İzmir'in kızları hakkındaki yorumun da altını bir kere daha çizmek gerekiyor.

 

-Barış Çakmakçı

 

 

 


İlgili Başlıklar