16 Eylül 2014

Röportaj: Evelina Soderberg

H&M Home 2014-15 Sonbahar/Kış koleksiyonunu anlatır mısınız?
Yeni koleksiyonumuz tamamen koyu renkler, kadifeler, bakır ve pirinç gibi metalik detaylardan oluşuyor. Koleksiyona süslü ve koyu renklerle sade olanın kontrastı hakim. Yeni sezonun en öne çıkanlarıysa çiçek desenleri, karara mermerleri, açık pembe ve grinin tonları ve ahşap, cam gibi doğal detaylar.

Nelerden ilham alıyorsunuz?
Etrafımızı sürekli yaratıcı bir bakış açısıyla gözlemleriz. Böylece zamanın stilinin ne olduğunu belirler ve trendleri bu stillere kolaylıkla adapte ederiz. Benim görev alanım modadaki ve ev dekorasyonundaki tüm hareketleri, yenilikleri ve etkileri takip etmek ve H&M için en heyecan verici trendleri seçmek. Moda bu derece hızla ilerlerken tabi ki her bir trend bir yatak seti ya da bir yastık kılıfı için uygun olmuyor. İşi daima keyifli kılacak yenilikler ve trendlerle karşılaşıyoruz. Böylece devamlı ilham alacağımız şeyler keşfediyoruz.

Koleksiyonlarınızı tasarlarken sizin için neler belirleyici oluyor?
Koleksiyonlarımızda her şey eve dair oluyor. Tıpkı H&M’in giyimde yaptığı gibi tüketicilerimize en yeni trendlere uygun sezonluk ürünler sunuyoruz. İnsanlar evlerini, kendilerinin bir uzantısı olarak görürler. Modlarına ya da yaratmak istedikleri atmosfere göre evde değişiklik yapmayı, evi yeniden dekore etmeyi severler. İster oturma odasını daha sıcak hale getirecek olun, ister yemek masasını giydirecek olun, bunların hiçbiri için çok para harcamanıza gerek yok, size bunları stilinizle yapma olanağı sağlıyoruz.

Dekorasyon dünyasındaki son trendlerden bahsedecek olursak?
Son zamanlarda trendler daha çok evin içinde sıcak ve samimi ortamlar yaratmak üzerine kurulu. Ki yeni koleksiyonumuzda biz de bu doğrultuda ilerledik. Bol bol koyu renkler ve kumaşlar göreceğiz ve nasıl bir zevke sahip olursak olalım bu bizi de etkileyecek. Halılar ve perdeler evlere geri dönecek, bakır ve pirinç gibi sıcak metalikler de ev dekorasyonunun en temelleri haline gelecek.

Moda trendlerinin dekorasyona uyarlanabileceğini düşünüyor musunuz?
Evet, çeşitli müşteri profilleriyle çalışıyoruz ve sezon trendlerini onların zevklerine göre uyarlıyoruz. Her sezon hem modadaki hem de evlerin içlerindeki trendleri gözlemleyip müşterilerimiz için en iyi koleksiyonu ve teklifi geliştirmeye çalışıyoruz.

H&M Home bu Türkiye’deki ilk mağazasını açıyor. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?
Türk müşterilerimizin evlerini ve zevklerini daha yakından tanımayı dört gözle bekliyorum. Türkiye’nin çok değişik bir folklorik ve tarihi yapısı var. Bu özellikleri gelecek koleksiyonlarımıza ilham kaynağı olabilir.

Bize evin atmosferini anında değiştirebilecek üç öneri verir misiniz?
-Mumluklar ve mumlar. Her ortamı daha sıcak ve samimi hale getirir.
-Süslü minderler. Değişik tasarımları deneyebilir ve farklı tasarımlı minderleri kendi zevkinize göre kombinleyebilirsiniz.
-Sıcak battaniyeler, örtüler. Kanepelerin, koltukların kolyesi örtülerdir. Davetkarlardır ve kanepeyi olduğundan daha güzel gösterirler.
Bir de, evinizin içini sadece gerçekten sevdiğiniz, size bir şeyler ifade eden ve sizi mutlu eden objelerle doldurun.

 

İlgili Başlıklar