22 Eylül 2018

Röportaj: CB Hoyo ile Fakeover İstanbul

YAZI: ZEYNEP GÜR

İlk "sahte"si Andy Warhol'un pop-art'larından biriydi. Jean-Michel Basquiat, Mark Rothko, Pablo Picasso ve Keith Haring gibi duayenlerden ilham alarak, kendi "sahtesi yapılamayan" sanat yolunu çizdi. Provakatif dokunuşların yanında oyuncu elementlerin de barındığı sahte tabloları zamanla orijinalleşerek kendi sesini buldu. Tanıdık tarihi eserleri kendi mizah anlayışıyla günümüze uyarlayan CB Hoyo, manifestosunda sahte toplumları dijital uykularından uyandırma çağrısında bulunuyor. Kübalı ressamın, 12 Ekim tarihine kadar Pera Palace Hotel'de devam edecek, Labrand PR ve Carolina Aldrovandi tarafından organize edilen "Fakeover İstanbul" sergisi üzerine konuştuk. 

cb hoyo

Invest in Art

 1. Her şey nasıl başladı?

Sanatsal açıdan her zaman aktiftim. Kendimi bildim bileli yaratıcılıkla iç içeyim. Sanatçı olmadan önce şeflik denemem oldu. 1-2 yıl kadar sürdü ya da sürmedi, şefliği bırakıp gerçek tutkum olan sanatın peşine düşmeye karar verdim. 

2. Nelerden ilham alıyorsun?

Beni çevreleyen her şeyden ve dünyadaki tüm gelişmelerden diyebilirim. Sanatımı icra ederken tarihi trendlerle ve gündemle ilintili olmasına dikkat ediyorum, böylece insanlar kolaylıkla kendilerini bağdaştırabiliyorlar. 

cb hoyo

Scream at the Price

3. Orijinal ya da sahte; sanat satın alınabilir mi? 

Günümüz dünyasında doğru rakamlarla her şey satın alınabilir.

 

4. Eğer bir sanat eserinin taklidi yapılabiliyorsa, o sanat eseri ne kadar orijinaldir? Replika ve orijinal arasındaki ince çizgiyi ne belirliyor?

Eğer bir sanat eseri herhangi bir müdahele olmaksızın oluşuyorsa o zaman sadece bir replikadır. Eğer replikası yapıldıktan sonra o sanat eserini yaratan kişi, üzerine yeni anlamlar ekleniyorsa yepyeni bir oluşum haline geliyor.  

cb hoyo

Deceiving Matisse

5. "Sahtesini yapmam" dediğin herhangi bir sanat eseri var mı?

Meydan okumayı seviyorum, bu yüzden her şeyin sahtesini yapma konusunda kendimi rahat hissediyorum. Eğer bir sanat eserini seviyorsam ve o an vaktim varsa, sahtesini yaparım. 

 

6. Peki zaman içinde sanatın hangi yönde gelişti?

Sahtelere başlamadan önce farklı şeylerle meşguldum. Banknot serisi oluşurken paranın ve sanatın değerini sorguladığım zamanlar oldu. Akabinde karikatür serisi çıktı ortaya. Seriler ortaya çıktıkça şunu anladım; er ya da geç her şeyin modası geçiyor. Her şeyi zamanla unutuyoruz. Aslında sahtelerle kendi sesimi buldum. Aklımdan geçen tüm düşünceleri olduğu gibi kanvasa aktarıyorum diyebilirim, vermek istediğim mesajı gayet temiz ve anlaşılabilir bir şekilde verdiğime inanıyorum. Hayatımın sonuna kadar kendimi bir sanatçı olarak görüyorum. Her gün hiç sıkılmadan sanat yapabilirim.

cb hoyo

ETİKETLER: CB HOYO , SANAT , SERGİ