19 Eylül 2015

Roma Yakınlarındaki 4 Gizli Rota

YAZI: LİAN PENSO

İtalya’nın her şehri kendine özgü bir başka güzel, Roma ise her mevsimin turist merkezi. Eğer tatil destinasyonunuz Roma ise; işte arabaya atlayarak gezebileceğiniz küçük cennetler.

 

15-09/16/bagnoregio-1442394417.JPG

Civita di Bagnoregio

Roma’ya yaklaşık 120 km uzaklıkta olan Civita di Bagnoregio, yemyeşil bir dağın tepesine kurulmuş, kurtarılmış bir cennet. “il paese che muore” (ölecek olan şehir) diye bilinen bu şehir, şimdilerde turistlerin uzun bir köprüyü yürüyerek ulaştığı volkanik bir tüfün tepesi. Özel ev yapımı şarapları ve taze makarnaları ile ünlü Civita di Bagnoregio'nun manzarası ise anlatılmaz.

 

 15-09/16/orvieto-caves.jpg

Orvieto

Merkezine araç girmeyen Orvieto’ya ulaşım yeşilliklerin arasından geçen bir teleferik ile sağlanıyor. Bu minik kasabadaki dar sokaklarda ve ihtişamlı Orvieto Katedrali’nin bulunduğu merkezde kendinizi zamanda yolculuk yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Orvieto’ya gitmişken Pozzo della Cava mağarasını gezmeyi unutmayın.

 

 

15-09/16/caprarola1.JPG

Caprarola

Volkanik bir tepede konumlanmış Cimini dağlarının tepesi Caprarola. Villa Farnese ise mutlaka gezilmesi gereken yeri. Rönesans mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Villa Farnese‘nin camından tüm şehre kuşbakışı bakabiliyorsunuz. Villa Farnese yakınlarındaki Trattoria del Cimino ise İtalyanlar tarafından da çokça tercih edilen geleneksel bir İtalyan lokantası. Özellikle Pazar günleri yoğun yer bulmanın bir hayli zor olduğu lokantaya gitmeden önce rezervasyon yaptırmayı unutmayın.

 

 

15-09/16/sutri-1442394503.JPG

Sutri 

Caprarola’dan Roma’ya dönerken keşfedebileceğiniz Sutri, eski şehir kalıntıları, volkanik tüfler ve yeşillikler eşliğinde 1 saatte gezebileceğiniz küçük bir yer. Lazio bölgesinin en eski amfi tiyatrolarından birinin kalıntılarını yine bu bölgede görebileceğiniz sürprizler arasında.

İlgili Başlıklar