14 Nisan 2015

Reinvented Shoes by United Nudes

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Geleneğinde mimarinin büyük roloynadığı, üstat Koolhaas'in ailesinden gelen Rem D Koolhaas'in kreatif direktörlüğünde gelişen United nudes markası, yeni koleksiyonunu bugün Milano'da tanıttı. Mimarlara aslında ayakkabı dışında her şeyi düşünmeleri için verilen tasarım brief'i  formun ön plana çıktığı strüktürel sonuçlar doğurmuş.
 
 
Zaha Hadid, Ross Lovegrove, Fernando Romero ve Michael Young karbon fiber gibi yapı ve otomotiv sektöründe kullanılan malzemeler ile üzerinde yürünemeyen ama silüet anlamında güçlü bir his bırakan bir seri ortaya çıktı.
 
Zaha Hadid
 
Ross Lovegrove
 
Fernando Romero
 
Giyilebilir bir ayakkabı üretmektense, teknolojinin ve tasarımcının da sınırlarını zorlayan bir yaklaşımı savunan yeni koleksiyon, üç boyutlu yazıcılarla üretilen ürünlerin ne kadar gündelik hayatımıza işlediği ile ilgili soru işaretleri de barındırıyor. Tasarımın "insan odaklı" ekseninden çıkıp obje olmak için yarışan bir sürece girmesi markaların pr değerini arttırırken, bizlere de son dönem teknolojinin uygulama alanlarını izlemek düşüyor.
 
Iris Van Herpen
 
Teatro Arsenale'de gerçekleşen lansmanda markanın ilk kurulduğu tarihten itibaren yapılan iş birlikleri de sergilendi. Özellikle UN ile uzun zamandır çalışan moda tasarımcısı Iris Van Herpen'in bu işbirliği sürecinde gelişen çizgisini görmek, belki de yakın dönem tasarım tarihini bir göz atmalık zaman diliminde algılamak adına oldukça verimliydi.
 
Iris Van Herpen
 
 

Dilek Öztürk

ETİKETLER: MİLANO TASARIM HAFTASI , TASARIM