17 Temmuz 2021

Podcastlerle Yola Çıkıyoruz

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

podcastsFotoğraf: Mikael Jansson, Vogue, Şubat 2014

Nasıldı o şarkı? “Yolda güneş yükseliyordu. Güneye giderken…”  Güneş yükselirken, özlediğimiz tatile nihayet kavuşmuşken uzun araba yolculuklarında sizlere eşlik edecek podcast ve sesli kitaplara dalıyoruz.

Açık Bilinç

Yola çıktığınız anki sizle, nihayet gideceğiniz yere vardığınız siz arasında bir fark olsun ister misiniz? Eğer yolculuğunuzu verimli bir şekilde değerlendirmek isterseniz, Güven Güzeldereve konuklarıyla bilim ve felsefe sohbetleri temalı Açık Bilinç’i listenize eklemenizi öneririz.  “Uykunun bir işlevi var mı?, Hayvanlar birer makine mi?, Bilinçdışı nedir?” sorularının peşine düştüğünüz bir yolculuk, kulağa hiç de fena gelmiyor.

Soru Cevap- Ortaoyuncular

Usta oyuncu Ferhan Şensoy’un aklınıza gelecek her türlü soruyu cevapladığı bir yolculuğa ne dersiniz? Ferhan Şensoy, Ortaoyuncular'ın Spotify podcast kanalında izleyicilerden gelen soruları cevaplıyor. Size de yüzünüzde tebessümle dinlemek kalıyor.

podcasts

Fotoğraf: Raymond Meier, Vogue, Şubat 2011

Good Night Stories For Rebel Girls

Başlığa aldanmayın, bu program ilham veren kadınların hayatını dinlemek isteyen herkes için. İngilizce podcast dinlemeyi seviyorsanız, yirmi dakikalık bölümlerde Frida Kahlo, Harriet Tubman ve Celia Cruz gibi isimlerin ilham veren hikayeleriyle yolculuğunuzu taçlandırabilirsiniz.

O Tarz Mı?

Uzun yolculukların olmazsa olmazı yol arkadaşlarınızla biriktireceğiniz anılar ve yolu çekilebilir kılan sohbetlerdir. Can Bonomo, Bengi Apak ve İsmail Türküsev’in sunduğu ‘O Tarz Mı?’ tam anlamıyla bir arkadaş sohbeti. Dinleyenlerden gelen soruların yanı sıra sunucuların belirledikleri gündeme göre şekillenen sohbetler eğlenceli bir yol arkadaşı olmaya aday.

Even The Rich

İngilizce podcast dinlemeyi sevenler için bir başka eğlenceli öneri. Tarihin en zengin aileleri ve çılgın hayatları hakkında ilginç hikâyeler öğrenmek istiyorsanız, ‘Even The Rich’ tam size göre. Carolyn Bessette'den Jay-Z'ye ve Beyoncé'den İngiltere'nin kraliyet kadınlarına uzanan isimlerin hayatları kulaktan kulağa aktarılan dedikoduların ötesine geçmesiyle dikkat çekiyor. Sürprizlerle dolu bir yol arkadaşı arıyorsanız, ilk bölüm sizi bekliyor.

 

ETİKETLER: PODCAST