19 Ağustos 2021

İklim Krizini Hakkında Bilinçlendiren 5 Podcast

YAZI: ILGAZ GÖKIRMAKLI

iklim krizi Fotoğraf: Richard Dickey

Esmiyor Podcast

Derin Altan ve Utku Güven’in ev sahipliği yaptığı Esmiyor Podcast, iklim krizini her dinleyene hitap edecek şekilde ele alıyor. Her hafta bir konukla iklim krizi ve çevre sorunlarını ele alan program yaklaşık 30 dakika sürüyor. Programın temel amacı, iklim krizi hakkında gündem oluşturmak, dinleyicilerle birlikte harekete geçmek için alan yaratmak. Programın sunucuları iklim krizi uzmanı olmasalar da hepimiz gibi iklim krizi konusunda kaygılananlar olarak, adeta bir bilinçlenme serisi sunuyorlar. Çağrıları da bu yönde; “Gelin birlikte başlayalım.”

Havadan Sudan Podcast

Sezai Ozan Zeybek ve Hilal Alkan tarafından hazırlanan Havadan Sudan, çevre, teknoloji ve gündeme dair pek çok konunun tartışıldığı podcast programı. Haftalık olarak yayınlanan program, iklim krizinden gıda politikalarına, tohumculuktan alternatif üretim modellerine, plantasyonlardan çöp yönetimine uzanan pek çok konuyu ele alıyor.

Son Buzul Erimeden

İklim ve doğa bilimci Levent Kurnaz, küresel iklim değişikliğinin bilimsel gerçeklerini anlatarak dinleyicileri iklim krizi hakkında bilgilendiriyor.

iklim krizi

Fotoğraf: Julıette Abıtbol X Amélıe Pıchard 

DünyAhali Podcast

Yuvam Dünya Derneği’nin doğadan ilhamla hazırladığı, iklim krizinin yanı sıra dünya ve doğal kaynaklar hakkında konuşulan DünyAhali bültenleri, bir podcast yayını olarak da dinlenebilir. Aynı isimle yayınlanan program, yaklaşık 20 dakikalık bölümleriyle kapımızı çalan iklim krizi hakkında düşünmemize vesile oluyor.

WWF Türkiye

WWF Türkiye’nin hazırladığı bu podcast serisi insanın iklim ve doğa üzerindeki olumsuz etkilerini ele almanın yanı sıra bu hatalardan nasıl dönülür, bu olumsuz etki nasıl durdurulabilir ve biz ne yapabiliriz sorularına odaklanıyor.

ETİKETLER: İKLİM KRİZİ , PODCAST