11 Mart 2012

Pazar Pazar

YAZI: ELİF YALIN

Hafifçe kızartılmış köy ekmeği veya bagel üzerine, çıtır domuz pirzolası (prosciutto veya bresaola da olabilir) ya da füme bir balık, genellikle somon veya mevsimin bir sebzesi, tercihen sote ıspanak veya kuşkonmaz, üzerinde suya kırılarak pişirilmiş (poşe) bir çift yumurta üzerine hollandaise sos.

 

Prosciutto ve domuz pastırması kullanıldığınıda Eggs Benedict.

Füme somon kullanıldığında Eggs Royal.

Ispanak kullanıldığında Eggs Florentine.

 

İsmine ne derseniz deyin bir pazar öğleden sonra, buz gibi bir roze köpüklü ve sert bir kahve eşliğinde haftaya lezzetli bir veda olur.

 

Hollandaise sos

4 adet yumurta sarısı

1 yemek kaşığı limon suyu veya tarhunlu sirke

½ küp tereyağ, hafifçe erimiş

Tuz ve karabiber

İncecik doğanmış taze aromatik bir ot, tercihen tarhun

Biraz rende nutmeg

* Kaynamakta olan bir suyun üzerine, suya hafifçe deyecek şekilde altı yuvarlak metal bir kap koyun. Yumurta sarılarını bu kaba kırın ve yine metal bir karıştırıcı yardımı ile karıştırın. Tereyağı ve sirke/limonu da aynı şekilde karıştırarak ekleyin.

* Altta kaynayan suyun ısısı, yumurta sarısı, tereyağ, sirke karışımını katılaşmadan pişirmenize yardımcı olacak. Ama sürekli karıştırmaya devam etmelisiniz.

 

Poşe yumurta

* Başka bir kapta kaynattığınız ve altını hafifçe kıstığınız  bir suyun içine, biraz sirke ekleyin.

* Yumurtalarınızı bu suya çok dikkatli bir şekilde kırın. 3-4 dakika kadar, beyazları katılaşıp sarıları kayısı kıvamına gelinceye kadar suda pişirip bir süzgeç yardımıyla alın.

* Hafifiçe kızarttığınız köy ekmekleriniz üzerine, çıtır bacon veya sote ıspanak veya füme somonunuzu yerleştirin. Süzdüğünüz poşe yumurtaları yerleştirin ve son olarak da hollandaise sosu koyun.

* İncecik doğranmış tarhun out ve rende nutmeg'le de lezzetlendirerek servis edebilirsiniz.

 

Afiyet olsun.

 

- Elif Yalın (Mangerie ve Delicatessen)

 

 

 

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF , EGGS BENEDİCT , EGGS ROYAL , EGGS FLORENTİNE