05 Ağustos 2010

Özlem Süer'den Baksı Müzesi'ne özel tasarımlar

YAZI:


Bayburt'ta kurulan çok ilginç bir müze var. Kişisel bir proje olarak başlayıp kitleye yayılan bu modern projenin sonucunda Bayburt'ta kurulan Baksı Müzesi Halk Sanatları Araştırma Uygulama Merkezi, kültürel birikimimizin önemli arterlerinden biri olmaya aday.!..!

 

Modern mimarisi, yakın geçmişe kadar uzanan ritüellerin arşivi ve sanatsal yatırımlarıyla müze, Türkiye'nin en çok göç veren illerinden biri olan Bayburt'un Bayraktar köyü Çayırlar Mevkii'nde.

Müzeyle ilgili detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

Müzenin bizi ilgilendiren bir diğer önemli tarafı ise, moda tasarımcımız Özlem Süer'in okuldan profesörü Hüsamettin Koçan'ın bu projesine verdiği destek.

 

Süer, müzede sergilenmek üzere bölgede üretilen yerel zanaat ürünü ehram ile dokuz parçalık bir çalışma gerçekleştirdi. Çalışmada her bir parça bir öncekinden evrilerek başka bir form kazanıyor ve Süer'in çizgileriyle günümüze uzanıyor.

 

Bu tasarımlar Baksı Müzesi'nde üretilerek yöre halkına gelir sağlayacak. Her sene farklı tasarımcıların bu projeye katılımının sağlanması planlanıyor.

 

EDİTÖRÜN NOTU: Özlem Süer'in akademisyen kimliği, kendine özgü çizgileri ve kavramsal boyutuyla Türk moda tasarımına kattığı artı değer ortada. Böylesine çokkültürlü bir coğrafyada sadece belirli çerçevelere sığdırılmış 'sentez' çalışmaların ötesine geçmek, köklü kaynaklardan beslenmek ve bunu üretimle birleştirebilmek ise Süer'in alçakgönüllülükle yaklaştığı başarılarından sadece biri.

Süer'in İstanbul Fashion Week'te yapacağı gösterimi merakla bekliyoruz.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar