22 Şubat 2012

Oscar'a dört kala

YAZI:

Biz neredeyse dokuz aydır hazırlanıyoruz. Biletler alındı, rezervasyonlar yapıldı, kazananlar belli oldu. Dilek Hanif ve Nihat Odabaşı'nın da desteğiyle heyecan dolu bir hazırlık sürecini geride bıraktık.!..! Tam dört gün sonra Akbank'ın Oscar Yolcusu Kalmasın projesi kapsamında Los Angeles'a uçuyoruz, Elton John'un geleneksel Oscar İzleme Partisi'nde Sharon Stone ve Hugh Jackman gibi isimlerin ev sahipliğinde yemek yiyor olacağız. Oscar törenini izliyoruz, canlı performanslar dinliyoruz, dans ediyoruz. Hepimiz için ilk olacak bu deneyimi dört gözle bekliyoruz, çünkü dediğim gibi tam dokuz aydır hazırlanıyoruz.

 

Bu yıl dünya çapında 1 milyar insana ulaşması beklenen 84. Akademi Ödülleri törenini gözleri kapalı bir şekilde ortaya çıkarabilecek deneyimde bir ekip var. Onlar Los Angeles Kodak Tiyatrosu'ndaki son detayları tekrar tekrar gözden geçiriyor, rötuşları yapıyorlar. Ekipte bu işe yeni başlamış hiç kimse yok.

26 Şubat Pazar günü 84. kez yapılacak Akademi Ödülleri'nin bu yıl yapımcısı A Beautiful Mind, Apollo 13 gibi filmlerden tanıdığımız, 195 bölüm boyunca 24 dizisinin yapımcılığını da üstlenmiş olan, Oscar ödüllü Brian Grazer.

Törenin teması, Sinema Deneyimi. Set ve ışık tasarımcılarının ilham kaynağıysa 1920'lerde film gösterimlerinin yapıldığı tarihi tiyatrolar.

Tasarım ekibinin başında John Myhre var. “Bu projeye bir film setiymiş gibi bakıyorum. Film setlerinde set tasarımcıları hiçbir zaman hayır demez; her zaman bir yolunu bulurlar,” diyor Myhre. Pazar günü kapılar açıldığında, Myhre ve ekibi her şeyiyle 30 tonu bulan bir set inşa etmiş olacaklar.

Ben bu satırları yazarken, neredeyse 30 yıldır Oscar ödül törenlerinin ışıklandırmasını üstlenen tasarımcı Bob Dickinson, içinde 800 farklı mekanizmayı ve bilgisayarla yönetilen altı farklı akıllı ışık sistemini barındıran bir ışıklandırma projesinin son yerleştirmelerini yapıyor. Tek arzuları üç saat sürecek canlı yayında her şeyin yolunda gitmesi.

Peki diyelim her şey yolunda gitti. Törene katılanlar ve televizyon başındaki 1 milyar kişi, şakalara gülecek mi? Onuncu kez töreni sunacak olan Billy Crystal'ın çevik diline emanet sunumları kurgulayanlar Amerika'nın iki yakasında da harıl harıl çalışıyor.

Tüm Oscar töreni boyunca 30'dan fazla ünlünün sahnede söyleyeceklerini de kağıda döken bu grubun başında, 16 yıldır Oscar prodüksiyonlarında çalışan Jon Macks var. Billy Crystal'ın kendi yazar ekibini de içinde bulunduran bu hazır cevap topluluk, Crystal'a Komedi Mühendisi lakabını takmış.

Bu arada Billy Crystal'dan daha fazla Oscar töreni sunan olmuş mudur derseniz, cevabımız Bob Hope.


- Ahu Terzi

İlgili Başlıklar