02 Nisan 2012

No Dior, no Dietrich!

YAZI:

Evet, bu söz Marlene Dietrich'e ait. 1950 yılında Alfred Hitchcock, kendisine Sahne Korkusu (Stage Fright) adlı filmde rol alması için teklifle geldiğinde söylemiş ve bu talebini kabul ettirmekle kalmayıp, sözleşmesine de ekletmiş.!..! Filmin üzerinden 60 yıl geçti. Dietrich'in yanı sıra, Olivia de Havilland, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Penélope Cruz, Natalie Portman, Nicole Kidman, Charlize Theron, Sarah Jessica Parker ve Marion Cotillard gibi Hollywood'un ünlü yıldızlarının da aralarında olduğu ünlü isimlere ait kıyafetler bir sergide bir araya geliyor.

Stars in Dior isimli sergi, 12 Mayıs'tan 23 Eylül'e kadar Normandiya kıyılarında yer alan Granville'deki Christian Dior Müzesi'nde olacak. Modacının, beyazperdenin bu ünlü isimleri için tasarladığı kıyafetlerin yanı sıra, çeşitli aksesuarlar da sergide yer alacak. Ayrıca tasarımcının sinema dünyasıyla ilişkilerini anlatan belgesel bir film de gösteriliyor olacak.

 

(@Getty Images Türkiye)

Küratör Barbara Jeauffroy-Mairet, serginin ilk katında ünlü aktrislerin gündelik yaşamlarında kullandıkları parçaların yanı sıra, tasarımcının yakın arkadaşı ve hayranı olan Marlene Dietrich için özel bir bölüm hazırlıyor.

 

İkinci katta ise Dior'un kostüm tasarımcısı olarak çalıştığı filmlerden look'lar ve işbirliği yaptığı Claude Autant-Lara, René Clair ve Roland Tual gibi yönetmenlerin arşivinden çıkan fotoğraflar sergilenecek.

 

En üst kat ise Dior modaevinden çıkmış ve Kırmızı Halı seremonilerinde boy göstermiş olan özel tasarımların yanı sıra, reklam filmlerine ve eskizlere ayrılmış.

 

Sergiyle eşzamanlı olarak, Stars in Dior adı altında Mayıs ayında bir de kitap yayımlanacak.

İlgili Başlıklar