10 Ağustos 2013

Nil Neden Sevilir?

Nil Karaibrahimgil’i neden severim? Birincisi çok iyi söz yazarıdır. Mesela bana en iyi üç kadın söz yazarı say deseler, birinci sıraya Sezen Aksu’yu koyarım. İkinci NilKaraibrahimgil üçüncü de Şebnem Ferah olur. Sevgili Sezen Aksu’ya sorarsanız o ikinci sıraya Şebnem’i koyar. Ama ben Nil derim. Nil benim adamımdır.


Nil’i sevmemin ikinci nedeni, müthiş bir komşudur. Bize yıllarca komşuluk yapmıştır. Kendi sıkıntılarını dışarıya belli etmeyen, insanlara güzel tavsiyelerde bulunan, moraller veren biridir. Ama sıra kendine gelince bazen şaşırır. Hangi elbiseyi giyeceğini seçememek gibi halleri vardır. O zaman da annesi ona yardımcıdır. Babasından da enteresan sözler yazmanın genetik kodu geçmiştir. Üçüncü neden: Kendi dünyası vardır. Kendisine “sen sanal bir insansın” dediğim olmuştur. Onun hakkında “Nil Karaibrahimgil şuradaydı, buradaydı” gibi haberler yok denecek kadar az çıkar. Yani Nil Dünyası lafı doğrudur. Gerçekten de bir dünyası vardır.


Sevmemin dördüncü nedeni ise bizden olmasıdır. Yani tatlı delidir. Bir gün paintball’a gittik. Ormanda oynanan savaş oyununa. Herkes siper aldı. Ben de yüksek bir yere çıkıp kendimce başkalarını avlayacağım bir pozisyon aldım. Ama o da nesi? Kabak gibi tepede durduğum için beni nalladılar. Oyunun sonunda herkes vuruldu. Sonra bir baktık, Nil siperden çıktı. Yani siperde kendi dünyasında kalmış, savaşa katılmamış bir kişi. Daha doğrusu bir kişilik.


Nil’i sevmek için diğer bir sebep de çok kitap okumasıdır. Bestelerinin çoğu hit’tir. Yaptığı akılda kalıcı reklam filmi müziklerini saymıyorum bile. Hit şarkı yapmanın baskısını çok hisseder. Ben stüdyodan nefret ederim. Nil kayıtlara başladığında stüdyodan çıkmaz.


Yeni şarkılarını hiç çekinmeden çevresindeki insanlara çalar, fikirlerini alır. Nil’in bu huyunu çok severim. Çünkü benim yapamadığım bir şeydir bu. Ben ise ancak albüm piyasaya çıkmadan bir hafta önce çevreme dinletirim. O konuda ben utangacımdır ama doğrusu herkese dinletip fikir almaktır.


Biraz tembel midir? Hayır ama bazen evet. Küçük tembellikler yapar. Zaten yapılmalıdır da. Bazıları hayatı tabakhaneye bir şeyler yetiştirmek üzere yaşar. Ben onlardan olmadım. Nil de onlardan değildir.


Nil’i bu yüzden severim.

-Mazhar Alanson

Fotoğraf Aitken Jolly

Nisan 2012

 

 

ETİKETLER: NİL KARAİBRAHİMGİL , TATİLOKUMASI , MAZHARALANSON