15 Mart 2011

Modanın aksanı: Stephen Jones

YAZI:

 

1934 yılında Şen Şapka ile yola çıkan Vakko, sıradışı şapka tasarımlarıyla tanınan Stephen Jones'u bir sergi ile ağırlıyor. 53 yaşındaki İngiliz tasarımcı, kendi koleksiyonlarının yanı sıra pek çok modaevinin defile şovlarına da şapkalar tasarlıyor.!..!

 

Bu modaevleri arasında Jean Paul Gaultier, Thierry Mugler, Comme des Garçons, Claude Montana, John Galliano, Christian Dior, Azzedine Alaïa, Walter Van Beirendonck ve Marc Jacobs gibi önde gelen isimler bulunuyor.

 

Her biri orijinal sanat eseri gibi görülen bu şapkaların en önemli özelliği sadece şıklığı değil. Şapkalar yüksek kalitede, titiz bir işçiliğe sahip.

 

Daha önce Londra Victoria & Albert, Paris Louvre ve New York'ta Brooklyn Müzesi'nde sergilenen Jones'un şapkaları dünya turunun startını 8 Nisan'da İstanbul'da veriyor.

 

Geçtiğimiz sonbaharda 30. yılını kutlayan Stephen Jones Şapkaevi'nin eski ve yeni işlerinin yer aldığı Stephen Jones & the Accent of Fashion (Stephen Jones ve Modanın Aksanı) ismi verilen sergi, iki ay boyunca Nakkaştepe'deki Vakko Moda Merkezi'nde gezilebilir.

İlgili Başlıklar