03 Şubat 2012

Moda Haftaları'nda satranç hamleleri

YAZI:

Şubat ve Eylül ayları? Moda severlerin sabırsızlıkla beklediği senenin en önemli iki ayı. Tasarımcılar uzun süren çalışmalar sonucu eserlerini paylaşıyor, bir sonraki sezonun makro ve mikro trendleri ortaya çıkıyor. !..! Daha gardırobumuzu içinde bulunduğumuz sezonun parçalarıyla dolduramadan, önümüzdeki mevsimlerin alışveriş listesi hazırlanıyor. Tüketici cephesinde hamleler markalara göre belirlenirken, markalar önümüzdeki sezonlar için oyunu çoktan kuruyor.  

Geçen sezon değişen koltuklar
Geçtiğimiz sezon, Balmain'in kreatif direktörü Christophe Decarnin, koltuğunu Olivier Rousteing'e devretti. Clare Waight Keller, Pringle of Scotland'dan ayrıldı ve Chloe'nin baş tasarımcısı oldu. Opening Ceremony'nin kurucuları Humberto Leon ve Carol Lim, artık Kenzo'nun tasarımlarından sorumlu. Milano'da kendi isimleriyle de koleksiyonlarını tanıtan Tommaso Aquilano ve Roberto Rimondi'nin Ferre'deki görevlerine son verildi. Marka için selama çıkan iki isim Stefano Citron ile Federico Piaggi oldu. Merakla beklenen Christian Dior cephesindeyse henüz net bir sonuç yok. Tasarımlar hala Bill Gaytten'a emanet. Ancak kesin bir açıklama yapılmasa da Jil Sander'in Raf Simmons'u, Dior tahtına en yakın isim olarak gösteriliyor. Bütün bu değişiklerinin üstüne yeni sezonda tasarımcılar cephesinde taşlar sabit. Oynamalarsa takvimde.İstanbul Moda Haftası'nda olmayanlar
İstanbul Moda Haftası'nda bu sezon yer almayacak isimlerin listesi bir hayli uzun. Buna karşılık yeni katılımcıların sayısı eksilmeleri karşılamıyor. Bahar Korçan, Gül Ağış, Deniz Kaprol, Hatice Gökçe, Özlem Süer, Rana-Berna Canok, Özgür Masur, Tween ve Koton'un isimleri takvimde yer almıyor. Erol Albayrak bireysel defilesiyle, Beste Gürel, Nihan Peker, Tuba Benian Karma defileyle, Avva ve Berinza ise marka bazında koleksiyonlarını podyuma taşıyacak yeni isimler.

Moda Haftaları'nın yeni misafirleri
17 Şubat - 22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek Londra Moda Haftası'nın bu sezon yeni bir misafiri var. Moschino Cheap&Chic şovunu Milano'dan Londra'ya taşıdı. Paris takviminde görmeye alıştığımız Stella McCartney ise doğup büyüdüğü şehirde özel bir tanıtım yapacak. Ayrıca Londra Moda Haftası'nın son gününü ayırdığı erkek koleksiyonları bu sezon jübilesini yapacak ve Temmuz'dan itibaren kendi kulvarına geçip özel Erkek Moda Haftası'nda yer alacak.Heyecanla beklenen defilelerin yer aldığı Paris Moda Haftası'nda şu ana kadar açıklanan iki fire var; Celine ve Emanual Ungaro. Üçüncü çocuğunu nisan ayında dünyaya getirecek olan Phoebe Philo, Celine koleksiyonu için çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirse de, markanın CEO'su Marco Gobbetti'nin açıklamasına göre yeni koleksiyon defile yerine showroom'da ufak bir tanıtımla sergilenecek. Yeniden yapılanma sürecine giren Emanuel Ungaro da, markanın ilkbahar/yaz koleksiyonunu üretimden çektiği gibi aynı zamanda sonbahar/ kış koleksiyonları arasında bu sezon yer almayacak. 


İstanbul, Londra, New York, Milano ve Paris? Bu sene de Şubat ve Mart aylarını bu beş şehre ve beraberinde getirdiği yüzlerce defileye ayıracağız. Değişim bitmiyor, hamleler satranç tahtası gibi karışıyor. Tasarımcılar koltuk, defileler şehir, markalar sezonun trendlerini değiştiriyor. Değişmeyen tek şey mi? Şubat ve Eylül ayları senenin moda için en önemli iki ayı.

- Kaner Kıvanç

İlgili Başlıklar