02 Ağustos 2015

Missoni’nin Renkli Hanedanlığı

FOTOĞRAF: ADRIAN GAUT

                            15-07/31/tru1371287-1438345283.jpgFotoğraf: Adrian Gaut. Missoni ailesi Ann Craven’in Pink Thinking of You(2004) tablosu önünde. Ortada, markanın yaratıcısı Angela annesi Rosita’nın önünde, eşi Bruno Ragazzi ve çocukları Francesco, Margherita ve Teresa’nın (sağda) yanında. Ve Bulldog köpek Johnny. 

“Burası hayallerimin evi.”Angela Missoni, Milano’nun Kuzeydoğusunda sakin bir bölgedeki, Varese gölüne çok yakın yeni şirin evini böyle tanımlıyor. Onun ağzından çıkınca ev sözcüğü çok daha geniş bir anlamı kazanıyor: Üç kuşağı ve efsanevi Made in Italy modasını bünyesinde barındıran bir aile hanedanlığı.Ottavio ve Rosita Missoni tarafından 1950’li yılların başında kurulan modaevi,renkli zikzakdesenli örgü giysileriyle bir köşetaşına dönüştü. Çocukları Vittorio, Luca ve kreatif direktörlük rolünü üstlenen Angela, markayızirvede tutmayı bildiler, Angela’nın kızı Margherita’ysa işe markanın aksesuarlarını tasarlayarak başladı. Aile reisinin ve Vittorio’nun yakın zamandaki ölümleri kabile üyelerinibirbirine daha da yakınlaştırmış, geniş ve güzel bahçeli ev herkesin buluşma noktasına dönüşmüş.

missoni

Fotoğraf: Adrian Gaut. Havuzun yanındaki kapalı terasta, Franco Albini işi bir kanepenin de bulunduğu bir oturma odası var.

Ev, şirketin merkezinin ve fabrikasının bulunduğu Sumirago yakınlarında. 1965 yılında inşa edilen aydınlık yapıyı, üç yıl önce eşi Bruno Ragazzi’yle buraya taşınan Angela yenilemiş. Zaten o bölgede oturuyorlarmış ve uzun yıllar süren arayışın ardından bu mimari mücevhere rastlamışlar. “Araziye adımımızı atar atmaz, burasının evimiz olacağını anladık”diyor evin ‘60’lar ruhunu koruyan evsahibesi. Sadece terası ve havuzu camdan kapılarla kapatarak içinde oturma odası ve yemek odasının bulunduğu bir spa’ya dönüştürmek gibi birkaç değişiklik yapmış.

                           15-07/31/tru1371344-copy-1438345305.jpgFotoğraf: Adrian Gaut. Salonda, Tracey Emin’in Neón Life: A portrait of Bruno Ragazzi’si (2010), ‘50’lerden bir kanepe, Missoni Home ipeğinden kanepeler ve Kolombiya halısı. 

Dışarıdan bakınca bahçe, hercai renkleriyle (peyzaj mimarı Pietro Porcinai tarafından 70’lerde tasarlanmış) içeride nelere rastlayabileceğimize dair ipuçları veriyor. Markanın meşhur renkli şeritleri Missoni Home dekorasyon koleksiyonunun kumaşlarında kendini tekrar gösteriyor ve pek çok köşede karşımıza çıkıyor, koltukları kaplıyor, halıları döşüyor. Bu in progress bir ev, hiçbir şeyin önceden belirlenmiş ya da kesin olmadığı, iyi İtalyan tasarımı ve aile yadigarı eşyaların bir karışımı. “Dekoratörcülük oynamak çok hoşuma gidiyor” diye anlatıyor tasarımcı.Yalnız olduğumda,eşyaları,ideal yerlerini, dengeyi ve ahengi yakalayana dek sürekli oynatıyorum. Bazen eğer moda alanında çalışmasaydım, şu dişli ev kadınlarından biri olurdum” diyor şakayla karışık. Bu iyimserlik koleksiyonundaki tablolara da sıçramış görünüyor.

missoni

Fotoğraf: Adrian Gaut. Duvarda, Francesco Vezzoli’nin Enjoy the New Fragrance (Georgia O’Keeffe For Greed [2009]) adlı tablosu ve Pietro Scampini’nin ‘80’li yıllardan heykelleri.

Hepsi yuvanın neşeli ve oyuncu halini paylaşıyor. İngiliz Tracey Emin’in büyük neon işi salonu aydınlatıyor, İtalyan sanatçı Franceso Vezzoli’nin icat ettiği var olmayan bir parfümün reklamı bir köşede asılı ve kapalı havuzun kenarında, suya birkaç metre mesafe kalana dek resimler ve heykeller var. Burası kabilenin yeraltı sığınağı, tüm canların birleştiği bir mağara. “İyi yaşamak budur işte” diyor, Angela. “Hayatın tadını çıkartmak gerek, hayatın sana sunduklarından faydalanmak gerek. Buraya elimizden geldiğince iyi yaşamak için geldik."

 

ETİKETLER: MİSSONİ , DEKORASYON , EV , TASARIM , VOGUELİVİNG