12 Nisan 2015

Mikro Filizler

YAZI: DENİZ AŞIK

Bu bahar havalar bir türlü tam olarak ısınmak bilmedi; herkes her yerde bunu söylüyor, bunu konuşuyor. Çevremdeki çoğu insan -tıpkı benim gibi- hava ısınmadığı için bolca besin tüketmeye, yağmuru ve fırtınayı bahane ederek spora gitmemeye devam ediyor. Hala sıkıldığımız kışlıklarımıza gömülü olduğumuz için, açıkçası insanın içinden ne giyinmek ne de şekle girmek geçiyor.
 
Günde 400 gr taze meyve sebze, ortalama 50 gr zeytinyağı, haftada en az bir porsiyon balık tüketmenin ve hamur işi, tatlılar, kırmızı et, hayvansal yağ, katı yağ, şeker gibi yüksek kalori ve kolesterol içeren gıdaları azaltmanın -sağlıklı egzersiz ve sporla beraber- insanı nasıl iyi hissettirdiğini artık hepimiz biliyoruz.
 
Bugün tüm bunları düşünerek, biraz da sağlıklı yaşam ve sağlıklı tarifler diyoruz. Kocaman rengarenk, sağlıklı bir ‘Bahçe Salatası’ yapıyoruz ve biraz da mikro filizlerden bahsedelim istiyoruz.
 
 
Mikro filizler sebze ve taze baharatların tohumdan çıkmış 3-5 günlük filiz halidir.?Erişkin sebzenin tüm özelliklerini taşıyan, “süper konsantre” mikro sebzelerdir. Daha çok küçük olmalarına karşın erişkin bitkinin başta lezzet olmak üzere tüm özelliklerini içlerinde barındırıyorlar.
 
Tere filizi yenilebilir filizlerin en yaygın ve popüler olanı. 4-5 cm boyunda, tere tadında bu filizler, küçük boylarına karşın tam anlamıyla bir vitamin ve mineral deposu.
 
Son yıllarda en önemli sağlıklı gıda gelişmelerinden biri olan brokoli filizi, erişkin brokoliye göre 50 kat daha fazla anti-kanserojen madde olan sulphoraphane içeriyor.
 
Hardal filiziyse acımsı, hardal tadında çok lezzetli bir filiz çeşidi. Etlere ve salatalara garnitür olarak kullanılır. Lezzeti dışında bağışıklık sistemini desteklemesi, özellikle gribal enfeksiyonlara karşı organizmanın direncini artırması bakımından ilaç niyetine de kullanılabilir.
 
 
Bizler de kendi mutfağımızda zevkle yetiştirdiğimiz, çiğ beslenme akımının vazgeçilmez parçaları olan filizleri yemeklerimize hem tat hem de renk katmak için bol bol kullanıyoruz.
 
 

 

ETİKETLER: VOGUE GURME , YEME-İÇME