01 Şubat 2012

Merhaba vogue.com

YAZI: ZEYNEP BALKANOĞLU

 

Merhaba, Şubat ayı boyunca benimle birlikte Vogue Gurme sayfalarını okuyacaksınız. Ben Zeynep Balkanoğlu.!..! 1985 Ankara doğumluyum. Ankara'dan İstanbul'a ilk geldiğimde ilkokula Işık Lisesi'nde başladım. Ardından Mef Okulları... Liseyi bitirdikten sonra, Bilgi Üniversitesi Reklam ve Halkla ilişkiler Bölümü'nden mezun oldum. Daha okulun ilk yılında reklamcı olmak istemediğimi biliyordum. O zaman düşünüp hayatta en çok sevdiğim şeyi meslek haline getirmeye karar verdim.

Ardından Amerika'ya Johnson&Wales University Culinart Arts Bölümü'ne gittim. İstanbul'u çok özlediğim için apar topar 1,5 senede okulu bitirdim. Yaklaşık dört ay kadar Gracie's'de çok yetenekli bir şefle çalışma imkanı buldum. Sonra da İstanbul'a geri döndüm.

Geldiğimden beri Mia Mensa Kuruçeşme'deyim. Aile işimiz olduğu için her şeyi deneme imkanı buluyorum.

Yemek kitaplarına bayılırım ama tariflerine uymam. Resimleridir bence insanın vizyonunu genişleten. Gördüğüme hep başka tatlar katarım. Okurum; internet sitelerinden online dergiler ve blog'ları takip ederim.

 

 

Taze makarna tutkunuyumdur. Saatlerce hamurla uğraşabilirim. Yeni menüler yaratmayı, farklı ürünler kullanmayı severim. Bir yemeği lezzetli yapan, her şeyin doğal olanıdır bence. Mevsimin meyve ve sebzeleriyle yapılan bir yemek kötü olamaz, yani “İyi mazemeden kötü yemek olmaz”. 

 

 

- Zeynep Balkanoğlu (Mia Mensa)

 

 

 

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF