20 Mayıs 2014

Kuzu İncik

YAZI: YANNİS MANİKİS

Malzemeler

 

Kuzu İncik    1 adet

Un                  50 Gr

Tereyağ         50 Gr

Soğan           100 Gr

Sarmısak       50 Gr

Domates        350 Gr

Taze Kekik     1 tutam

Zeytinyağı      10 Cl

Kişniş Tohumu    2 Gr

Orzo 

Arpa Şehriye   100 Gr

Tereyağ             50 Gr

Parmesan Peynri   50 Gr

Tuz-Biber

İncik Pişirme;

İnciğin her tarafını incecik bir un katmanıyla kaplayın ve kızgın tavada tereyağıyla dışı karamel rengi alana kadar kızartın. Diğer tarafta incikleri pişereceğiniz domates sosu için; soğan ve sarımsağı tencerede acısını alıncaya dek hafifçe zeytinyağında pişirin ve soyup incecik doğradığınız domatesleri ve kişniş tohumunu ilave edin. 

Tuzunu ve biberini ekledikten sonra yaklaşık 15 dakika kadar pişirin. Küçük bir fırın kabına inciği koyup, üzerine hazırladığınız domates sosunu ilave edin. Alüminyum folyo ile üzerini kapattığınız kabı önceden 160 derece ısıttığınız fırında 2 saat 30 dakika süreyle pişirin.

Orzo;

Terayağında arpa şehriyeleri altın rengi alana kadar kadar kavurun. Fırından çıkardığınız inciğin pişirme sosunun yarısını alın ve şehriyelere ilave edip pişirin. İhtiyaç olursa, çok az miktarda sebze suyu da ekleyebilirsiniz. 5 dakika kadar pişirdiğiniz şehriyeleri ocaktan kenara alın ve rendelenen parmesan peynirini de ekleyip kaşıkla karıştırarak risotto kıvamına getirin. 

Son aşamada orzo risottoyu tabağın altına yerleştirin ve kalan sosunda sıcak olarak beklettiğiniz inciği de üzerine koyarak servis edin.

 

İlgili Başlıklar