27 Temmuz 2012

Küçük lüksler fark yaratır

YAZI:

Paris'in en ünlü çiçekçilerinden Pascal Mutel Design Floral'de çalışan, ve Ecole de Fleuristes de Paris'de (Paris Çiçekçilik Okulu) eğitim alan Ege Soley, bir süredir Akaretler'deki dükkanıyla İstanbul'da.!..!  

Fakat çiçekçi deyince aklınıza içerde onlarca buketin hazır beklediği, ‘hediye götüreceğim' dediğinizde elinize hemen orkide tutuşturdukları bir yer gelmesin. Çünkü burada bütün çiçekler taze, ve buketler çiçeği kime vereceğinize, nereye gideceğinize göre şekilleniyor. Tabii bu noktada sizin ve çiçeği vereceğiniz kişinin zevkleriyle Ege Soley'in deneyimi buluşuyor.

Ege Soley Event&Corporate Flowering'in hizmetleri arasında kısa sürede en çok sevileni abonelik sistemi olmuş. Zaten Ege de kendini şakayla karışık “kurumsal çiçekçi” olarak tanımlıyor. En sevdiğiniz çiçek, sizin belirleyeceğiniz gün ve saatte vazosuyla birlikte her hafta evinize ya da ofisinize geliyor. Boyutunu masa ortası çiçeği gibi düşünebilirsiniz. Ücreti ise haftalık 60 TL. Bu arada Ege Soley'in hazırladığı hediyelik çiçekler City's, Nişantaşı, Kuruçeşme ve Kanyon Macrocenter'larda da yer alıyor. Bir diğer haber ise daha farklı bir konseptle çiçeklerin geçtiğimiz haftadan itibaren Şişhane'deki Bilstore'da da satılıyor olması.

Çiçeklerle ilgili önerilere gelince; Soley'in tavsiyesi yakınlarınıza kır çiçeği hediye etmeniz. Bahar aylarında şakayık, yazın kokulu kır çiçekleri alabilirsiniz mesela. Çok yakından tanımadığınız biri içinse orkide elbette en garantili seçim. Kişisel favorisi bahçe gülü ama maalesef Türkiye'de yok. Bakımın en önemli kuralı çiçeklerin suyunu iki günde bir değiştirmek, ve bunu yaparken sapların ucunu da biraz kesmek. Kendinize bir çiçekçi edinirseniz aranızda bir dil gelişeceğini, hem organizasyonlarınız hem eviniz hem de hediyeleriniz için çiçek seçmenin kolaylaşacağını da ekliyor. Biraz da romantizm konuşalım. Konu sevgili olunca kırmızı ve beyaz gülden, orkideden kaçının. Bunlar karşınızdaki kişide ince düşünmemişsiniz izlenimi yaratır diyor Soley. En iyisi çiçekçiye gidip kendi beğendiklerinizle onun sevdiği çiçekleri karıştırıp kesme çiçeklerden buket yaptırmak. Daha kısa ömürlü olsa da daha zarif bir seçim olacaktır. 

İlgili Başlıklar