06 Ocak 2014

Kış dondurması: Klemantin Sorbe

YAZI: BERAT ÇOKAL

Sorbe yapmak için aslında gerekli tek şey taze meyveler ve şeker. Kışın güzel kokulu sert kabuklu mandalina mevsimi gelince de mutlaka fırsatı değerlendirmek gerekli. Malzemeleri toparlamak kolay, dondurma makinesine de ihtiyacınız yok ancak burada yazacağım bazı püf noktaları meyvenin esas lezzetini çıkarmanıza yardımcı olacak.  

4 kişilik sorbet için malzemeler

9 adet klemantin (kokulu) mandalina

1 çay kaşığı portakal çiçeği suyu (opsiyonel)

1 bardak şeker

2 bardak su

Orta boy döküm tencere

Öncelikle mandalinaları iyice yıkayın. Bu tarifte mandalinaları kabuklarıyla kullanacağız. Bu nedenle üzerlerinde balmumu olmadığından emin olmamız gerekiyor. Bunun için döküm tencerede ilk önce 1 litre kadar suyu kaynatıyoruz ve mandalinaları bu su içerisinde 2 dakika haşlayıp çıkarıyoruz. Ardından da kullandığımız bu suyu döküp tenceremize 2 bardak temiz su ve bir bardak şeker ekliyoruz. Orta ateşte şeker eriyene kadar karıştırıp kapağı kapalı bir şekilde iyice kaynamasını bekliyoruz. Kaynadıktan sonra altını kapatıp şerbetin içine mandalinaları ve portakal çiçeği suyunu ekliyor ve tencereyi kapağı kapalı bir şekilde 5-6 saat bekletiyoruz.

 

Bu esnada süreci hızlandırmak için arada bir tencere soğudukça ocağın altını açıp tencereyi kaynama noktasının hemen altına kadar ısıtabilirsiniz. Amacımız mandalina kabuklarındaki esansiyel yağların şerbete geçmesi ve mandalinaların da biraz şerbeti çekmesi. Diğer taraftan da meyveleri tamamen pişirmek istemiyoruz çünkü o durumda sorbe reçelsi bir tat alır. Taze meyve tadını korumak için meyve suyunu veya meyveleri asla kaynatmamak gerekli. 

 

Bekleme süresinin sonunda 4 mandalinanın altına bıçakla küçük bir çarpı atıp açtığınız yarıktan küçük bir çatal yardımiyle mandalinanın içini çıkarabilirsiniz. Bozulmamış kabukları ise servis için sorbeyle doldurup kullanmak mümkün ancak şart değil. 

 

Son olarak elimizdeki mandalina içleri ve diğer kabuklu mandalinalarını tamamını katı meyve presinden kabuklarıyla birlikte geçirip suyunu çıkarıyoruz.  Çıkardığımız bu suyu soğuk şerbetimizle karıştırıp tercihen geniş metal bir kaba boşaltıp buzluğa atıyoruz. Bundan sonrası eğlenceli bir kimya deneyi gibi. 

Sorbedeki kremamsı kıvamı başarmak için yapmanız gereken tekrarlayan aralıklarla, tercihen yarım saatte bir sorbeyi iyice karıştırmak. Bu sayede oluşan buzlar kırılacak ve yeniden kristalleşecek. 4-5 karıştırmadan sonra sorbenin renginin açıldığını ve karıştırmanın zorlaştığını göreceksiniz. Bu noktada karıştırmayı bırakabilirsiniz. İyice donduktan sonra da kaplarınıza veya boşalttığınız mandalina kabuklarına doldurup servis yapın. Yanında acı likörle servis edilince kış sofralarına tazeleyici bir lezzet getirecek.  

 

İlgili Başlıklar