09 Ağustos 2015

Kentleri ve Kırlarıyla Avustralya

15-08/03/168176258-copy.jpg

Fotoğraf: Jill Schneider, National Geographic, Getty Images Turkey 

 

 

Sydney Yemek Destinasyonları 

Sydney’in en “cool” yemek bloger’ı Lee Tran Lam (en yeni haber ve yorumlar için bkz. theunbearablelightnessofbeinghungry.com) şehirde yemek yenebilecek en güzel yerlerden bir seçki sunuyor.

 

 

Sydney Alışveriş Adresleri

Sydney’de daha önce hiç alışveriş yapmadıysanız, en iyisi işe “Kavşak”la (Paddington’da Glenmore Yolu ve Oxford Sokağının kesiştiği yer) başlayın. “Kavşak” (“Intersection”), en iyi yerel tasarımcılardan (Zimmermann, Ellery, Bassike ve Scanlan Theodore) bazılarını barındıran iki alışveriş şeridinin birleştiği yere verilen isim. Bunların yanısıra Acne veya Sephora’nın lüks bir versiyonu olan Mecca Cosmetica da burada bulunuyor. Alışverişten sonra yemek için Jackie’s’e gidin.

 

 Günlük Gezi 1: Manly

15-08/03/500049291.jpg

Fotoğraf: Greg Shield, Moment, Spaces Images, Blend Images, Getty Images Turkey 

Sydney’de ziyaretçi olarak bir yaz günü geçirmenin en iyi yolu –otomobilinizin olmadığını düşünüyoruz- bir arabalı vapura atlayarak plaj kenarında bulunan Manly semtine gitmek. Yelkenli tekneler ve deniz  taksilerin arasından yapacağınız yarım saatlik bir yolculuk sizi telaşlı kentten çıkararak sörf dükkanları, kafeleri, dondurmacıları ve elbette resim gibi mükemmel plajıyla ünlü bu mahalleye getirecek.

 

Günlük gezi 2: Cockatoo Adası 

15-08/03/drinks-at-the-island-bar-cockatoo-island-credit-zakarij-kaczmarek.jpg

 Fotoğraf: Greg Shield, Moment, Spaces Images, Blend Images, Getty Images Turkey

Sydney Limanındaki en büyük ada olan Cockatoo, bir mahkum yerleşimi, yoldan çıkmış kızlar için ıslahane ve tersane olarak işlev gördü. II. Dünya Savaşı’nda Pasifik cephesinin en önemli tersanesiydi; bu nedenle Angelina Jolie, son filmlerinden Unbroken’ın çekimleri için buraya geldi.

Kentin Circular Quay terminalinden binilen arabalı vapurla 30 dakikada ulaşılan Cockatoo Adası, şehirdeki en güzel liman manzaralarından birine sahip olan İsland Bar’a ev sahipliği yapıyor. Gecelemek için, su kenarında kamp kurmaktan mahkumlar döneminden kalma restore edilmiş kumtaşı ev ve apartmanlara kadar pekçok seçenek var; hepsinde de çarpıcı liman manzaraları önünüzde uzanıyor.

www.cockatooisland.gov.au

 

 Melbourne Yemek Rehberi

Sydney bütün ışığı üzerine çekerken, Melbourne’lular da size, restoranlarının Sydney’i gölgede bırakmasa bile onunla yarışabileceğini söyleyecektir. Milanda Rout sizi Melbourne'ün keşfe değer mekanlarıyla tanıştırıyor.

15-08/03/140324-brae202906-1438608421.jpg

Fotoğraf: Greg Shield, Moment, Spaces Images, Blend Images, Getty Images Turkey

Brae

Bu lokanta Melbourne’a 1.5 saat mesafede, Victoria eyaletindeki Birregurra’da. Ama yine de şehrin (ve bütün ülkenin) en gözde restoran listelerine girmeyi başarıyor. 12 kilometrekarelik bir çiftliğin ortasında, yenilenmiş bir evde bulunan restoran, Aralık 2013’te şef Dan Hunter tarafından açıldı. Bugün yemek eleştirmenleri tarafından Avustralya’nın en iyi lokantaları arasında kabul ediliyor. Menü her gün değişiyor. Kullanılan malzemenin çoğu da Brae’nin kendi organik mutfak bahçesinden gelme.

 (613) 5236 2226 www.braerestaurant.com

 

Madem Adelaide'desiniz 

15-08/03/1-southern-ocean-lodge-aerial.jpg

Fotoğraf: Milton Wordley, Photolibrary, Getty Images Turkey

Güney Avustralya’daki Kanguru Adası, adından da anlayabileceğiniz gibi, bu hayvanlardan yüzbinlercesini barındırıyor - işin aslını isterseniz, kanguruya rastlamamanız mümkün değil. Burası günümüzde aynı zamanda bir gurme merkezi. Ayrıca, çalkantılı okyanusa bakan kesintisiz manzarasıyla ülkenin en etkileyici otellerinden Southern Ocean Lodge ve dünyanın en iyi spalarından biri de burada bulunuyor. Tanınmış Avustralyalı şef Matt Moran şöyle diyor: “Kanguru Adasına birkaç kere gittim ve her gidişimde buranın Avustralya’nın en inanılmaz yerlerinden biri olduğunu bir kere daha hatırladım. Otlaklar, bağlar ve üreticilerle dolu. Özellikle deniz ürünleri, balı, koyun sütüyle ünlü mandırası ve çeşitli şaraplarıyla tanınıyor. Birkaç benzersiz mutfak hazinesine sahip.  Benim en çok sevdiğim şeylerin başında ıstakoz ve istiridye toplamak için dalmak ve küçük ölçekli, ama yaşayan bazı üreticileri ziyaret etmek. Her gelişimde buna değdiğini düşünüyorum!”

Southern Ocean Lodge Hanson Bay, Kangaroo Island, South Australia

www.southernoceanlodge.com.au

 

Canberra

15-08/03/1407original_105.jpg

Fotoğraf: Milton Wordley, Photolibrary, Getty Images Turkey

Avustralya’nın başkenti, nihayet ziyaret etmeye (hakkında yazmaya) değecek bir otele kavuştu. 68 odalı Hotel Oteli, Burley Griffin Gölüne bakan New Acton adlı yeni geliştirilen yerleşim alanının bir parçası. Burası insanda son derece modern, son derece Avrupai, bir şalenin oturma odası duygusunu uyandırıyor. Otelin kurucuları Nectar ve Jonathan Efkarpidis neredeyse elli sanatçıyla işbirliği yapmışlar. Otelin şaşırtıcı lobisi bir sinemayla aynı alanı paylaşıyor ve bir rezidansla içiçe. Sydney’in güneyine üç saat mesafede olan Canberra’ya giderseniz, Parlamento binasını (politikacılar harika sayılmazsa bile bina harika), ayrıca Ulusal Portre Galerisi ile yakınlardaki Ulusal Galeri’yi de görün.

www.hotel-hotel.com.au

 

 

İlgili Başlıklar