14 Nisan 2010

Kendi şişeni kendin yarat

YAZI:

Dün gece Binboa Votka'nın yeni bir yüzü ile tanıştık. Aslında olmayan bir yüz. Çünkü konsept gereği bu yüzü siz tasarlıyorsunuz. Bu yüzden de adı Çizilebilir Parti Şişesi.!..! Yanında da kalemiyle satılıyor. Götüreceğiniz kişiye not mu düşersiniz ya da partinize katılan herkese imzalatır saklar mısınız, artık orası size kalmış.


Yaratıcılığınızı konuşturacağınız şişenin tanıtımı için, hani şu yurtdışında benzerlerinin dönem dönem uyguladığı tarzda bir organizasyon gerçekleşti, Tarihi Sümerbank Binası'nda. Üç ünlü moda tasarımcımız seçilmiş ve kendi elleriyle hazırladıkları motifleri giydirmişler şişelere. Kim onlar, hemen bakalım.


Hakan Yıldırım.


İdil Tarzi.

 

Bahar Korçan.


Tasarımcıların şişeleri gece boyunca konuşulurken, Vogue Türkiye ekibi de bizzat tasarımcılarla konuşarak detaylı bilgi aldı.


Gecenin şık detaylarından. Votka shot servisi yapan hosteslerin giydikleri bluzların üstünde de tasarımcıların şişelere uyguladığı eskizler vardı. Duvarlardaki ilüstrasyonlarla uyumlu olsun diye bir de sprey boyalarla renklendirilmiş.


Bu tarz cin fikirlerin ardından A46 ekibinin çıkması şaşırtmıyor. Zira Tuvana'nın alı al, moru mor fosforlu renklere olan çocuksu aşkı malum. Eşi Selim Demir ve ortağı Arda Can'ın organizasyona kattıkları da Tuvana'nın yokluğunu aratmadı.


Mekan Bankalar Caddesi üzerindeki Tarihi Sümerbank Binası olunca, etkinliğin zaten başka bir boyuta geçmemesi imkansız.

Bu tarz tanıtım çalışmalarında ya da pazarlama stratejilerinde, moda tasarımcılarının sürece dahil oluşunun işe farklı bir boyut kattığı kesin. Mesela son dönemde Karl Lagerfeld'in Coca Cola Light ile benzeri bir giydirme çalışması olduğunu duyurmuştuk.

Yakın geçmişte de Fransız tasarımcı Nathalie Rykiel ile böyle bir çalışma olmuştu.

Yine bu tarz bir işbirliğini Evian markasıyla da görmüştük. Farklı dönemlerde Christian Lacroix, Paul Smith ve Jean Paul Gaultier Evian'a imzalarını atmışlardı.

 

 

 

Dice Kayek'in Uludağ Premium için tasarladığı şişeyi de unutmamak lazım.

Evet, moda insanın kendine yakışanı bulması ve giymesi. Binboa'nın anlatmaya çalıştığı da bu. Kendi şişenizi giydirerek siz de kendi modanızı yaratın. Yaratıcılığınızı konuşturun. Dikkat. Şişenin büyüsüne kapılıp, alkol sınırını aşmadan lütfen.

 

-Barış Çakmakçı


İlgili Başlıklar