12 Şubat 2014

Karnabaharlı tart

YAZI: CİHAN KIPÇAK VE URYAN DOĞUMUŞ

Karnabahar tartı

Tartın tabanı için mısır ekmeği yapacağız.

 

Mısır ekmeği için,

110 gr şeker

2 adet yumurta

115 gr tereyağ

105 gr süt

130 gr ayran

2gr kabartma tozu

125 gr un

140 gr mısır unu

6 gr tuz

30 mürekkep

1 ançüez

 

Karnabahar kreması için,

½ kg karnabahar

½ lt süt

½ lt su

3 gr tuz

1 gr damla sakızı

30 ml krema

1 yaprak jelatin

2 gr Agar agar
1 sarımsak

Osetra Havyarı

Mısır ekmeğinin hazırlanışı

110 gr şeker ve yumurtaları beyaz bir krema olana kadar çırpın. Devamında oda sıcaklığındaki tereyağını ve ançüezi ekleyip üç dakika daha çırpın. Homojen bir karışım elde etmeye çalışın.

Süt, ayran, mürekkebi karıştırp 10 dakika dinlendirin. Kalan kuru malzemeyi karıştırın ve süt karışımını ekleyip çırpılmış yumurtaya yavaş yavaş karıştırın. Yağladığınız 40 cm.'lik bir tepsiye döküp 185 derecede 23 dakika pişirin.

Pişen ekmeği kabından çıkartıp 40 dakika alt kısmı hava alacak telli br rafta dinlendirin ve yatay şekilde ortadan ikiye kesin. İstedğiniz şekildeki bir kap ile kesin. Ekmeği taban olarak içinde bırakın.

 

Karnabahar kremasının hazırlanışı

Karnabahar, süt, su, tuz ve sarımsak ekleyerek yumuşayıncaya kadar pişirin. Süzüp 200 ml sıvıyı ayırın ve içine damla sakızını atın. Kısık ataşte 4 dakika pişirin. Katı malzemleri blender'a koyup püre haline getirin. Üstüne ayırdığımız sıvıyı ekleyip blender'ı 5 dakika daha çalıştırıp ince bir süzgeçten süzün.

 

Tekrar bir tencereye alıp soğuk suda yumuşattığımız jelatini, kremayı ve agar agar'ı ekleyip 80 dereceye gelene kadar karıştırarak ısıtın ve içinde tabanı olan kalıba dökün. Soğuması için 3 saat +4 derecede buzdolabında bekletin.

 

***Dilediğiniz şeklide kesip üzerine dereotu serpip, havyar yada füme somon ile birlikte fırında ısıtıp sıcak yada soğuk servis servis edebilirsiniz.

***Yanında güzel bir Blanc de blanc şampanya açmayı unutmayın.

 

İlgili Başlıklar