03 Aralık 2013

Kantarcıoğlu’nun ‘Manzaralar’ı

YAZI: YAPRAK ARAS

Koray Kantarcıoğlu’nun ilk kişisel sergisi “Manzaralar”, Nesrin Esirtgen Collection ve Per-so-na projesi’nin işbirliğiyle düzenleniyor.  6 Aralık- 4 0cak 2014 arası açık kalacak olan sergi, Mısır Apartmanı’nda yer alan Nesrin Esirtgen Collection’da görülebilir.
Kantarcıoğlu’nun 2002’den bu yana üzerinde çalıştığı soyut manzara çizimleri, yer yüzü şekillerinin oluşumlarından, deprem gibi doğal fenomenlerden ve astro fotoğrafçılıktan ilham alıyor.
Kantarcıoğlu, çizimlerinin temel elemanı olarak pikseli kullanıyor ve PC’lerde bulunan en eski çizim yazılımı “MS Paint” ile çalışıyor.
Kantarcıoğlu daha karmaşık yazılımlar yerine MS Paint’i tercih etmesini, programın kısıtlı imkanları içinde daha rahat ve kontrollü çalışabilmesiyle açıklıyor.

Sergide Koray Kantarcıoğlu’nun Erdem Ergaz ile üzerinde ortak çalıştığı Duopoly adlı bir çizim de yer alacak.

 

 

 

 

Koray Kantarcıoğlu

 

1982’de Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Brüksel’deki VrijeUniversiteit’te Avrupa entegrasyonu ve gelişimi üzerine yaptı. 2002 yılından bu yana ürettiği dijital manzara çizimlerini ve sesle ilgili çalışmalarını Pori Art Museum (Pori, 2011),Manzara-Perspectives (2010), het Wilde Weten (Rotterdam, 2009), King Kong Gallery (Den Haag, 2007) ve Living Art Museum (Reykjavik, 2004)gibi mekanlarda sergiledi. Aynı zamanda Hafriyat Karaköy ve Fargfabriken (Stokholm)’de çizim üzerine karma sergiler düzenledi. Koray Kantarcıoğlu, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

www.koraykantarcioglu.com

 

 

Per-so-na:

 

Geleneksel kültür ve sanat alanlarının sergileme pratiklerini sorgulayarak, sanatçıların çok boyutlu üretimlerini sunabilecekleri yeni yöntemler geliştirmeyi amaçlar; onların kişiliklerini, varoluşlarını etkileyen kaynakları ve yaratım süreçlerini editoryal bir tavırla sergiler ve belgeler. Per-so-na projesi, bir  araya getirdiği içerik ile açık bir yayın organı olmayı ve bir arşiv yaratmayı hedefler. Persona projesinin ilk konuğu Bora Başkan olmuştu.

 

https://per-so-na.org

 

Nesrin Esirtgen Collection
İstiklal Cad. No:163
Mısır Apt. Kat 5 D:17
Beyoğlu, 34430 İstanbul
T 0212 243 7853
4 Ocak’a kadar, Pazar-Pazartesi hariç her gün 11:00 - 18:15 saatleri arası gezilebilir.

İlgili Başlıklar