29 Kasım 2013

Kadıköy Çarşı

YAZI: SERAY ÖZTÜRK

Kaç gündür havanın düzelmesini bekliyorum, yağmurlu bir günde çarşı pazar gezmenin pek zevki olmuyor doğrusu.
Bugün şansıma güneş açtı ben de kendimi Kadıköy vapurunda buldum, vapura binmek deniz havası almak için harika bir gün.
O kadar açım ki iştahımı nelere sakladığımı az sonra sizlerle paylaşacağım.


Önce midemi yatıştırmak için Çiya da sadece çorba içmeyi planlıyorum evet başka bir şeyin tadına bakmayacağım, şaşırmayın kendimi tutacağım..her seferinde Çiya da karnımı doyuruyorum başka bir şeye yer kalmıyor, bugün yaramazlık ve şımarma günü, şimdiden günahlarım affola..
Aklımda lahmacun, turşu suyu, midye dolma, ballı yoğurt, tulumba tatlısı ve lokma var, bugün mide fesadı günü ilan ettim.
Kendinize benim gibi bir gün ayırın ve atlayın vapura.
Bizim yakada Beyoğlu’nda balık pazarı vardı, vardı diyorum çünkü artık eskisi gibi değil, balıkçıların çoğu lokanta meyhane oldu, bir iki peynirci, şütte, bir kasap, iki sanki mücevher satan manav, bir baharatçı, bir sakatatçı bir de mantarcı hepsi bu, pek keyfi kalmadı demek istediğim, oysa Kadıköy çarşı öyle mi her köşesi sürpriz dolu lezzet dolu

 

İşte benim  Kadıköy çarşısı rehberim:

 Uğrayacağım her yer Çiya Lokantası’nın bulunduğu Güneşlibahçe sokakta.Önce Çiya da maş fasulyeli çorba ve ıspanaklı mini pide yiyorum.Çorbamı beklerken 10 yaşlarında bir oğlan çocuğu içeri girmeye çalışan annesine ‘buraya girersen ben yokum, ben yokum tamam mı ‘diye tekrar ediyor.Çocuklar burayı sevmiyor anlaşılan, küçükken ne nankör oluyoruz, ben de çorbaya maydanoz konduğunda olay çıkarırdım neymiş maydanoz yutarken boğazıma batıyormuş, şimdi maydanoz salatası yapıp bayıla bayıla yiyorum.Aklım pırasa çullama ve ayvalı kuzuda kaldı.Olsun bir daha gelmek için sebep lazım.

Çiya’dan kalkıp karşı köşedeki Brezilya kuruyemişçisine giriyorum. Bir çay keşfetmiştim, her yerde bulunmuyor. Çaykur’un 42 No’lu Tirebolu çayı.Gözüm dükkandaki her şeye takılıyor, her şeyden alasım var.Koşarak aynı sırada az ilerdeki Halil’e oturuyorum, bu tarafa geçtiyseniz sakın burada lahmacun  yemeden dönmeyin.


Yan tarafta bulunan Eta bal bal satmayı bilinçli yapan ve tüm misafirleri bilgilendiren bir dükkan, ballı yoğurdumu da yedim..

 

 

Gene aynı sırada Altınoluk..
çeşit çeşit peynirler, zeytinler, süt, yoğurt, zeytinyağı, erişte ekmek ve baharatlar.
Burada marketlerde alıştığınız ürünler markalar yok, gözünüze kestirdiğiniz her ürünü alabilirsiniz, ben sıcak gelen mısır ekmeği ve Antakya sıkma peynirini alıyorum, daha fazla ellerim dolması diye kaçarak çıkıyorum, bir bavul doldurabilirim çünkü.

Karşısında Petek fırını, lokmalar memleketimdeki gibi, sıcak ve tarçınlı..hooopp ağzımda patlıyor şurubu…
dilerseniz Kars ketesi burada satılıyor, içi unlu bir çeşit katmer..

 

Ağzım tatlı oldu ama 2 adet midye dolam yemem lazım, Arzu Şarküteri tam yeri, Şile midyesi, bizim İzmir midyesi gibi değil tabii bu üzümlü tarçınlı istanbul usulü..

Artık turşu suyumu da içip çarşıdan çıkacağım. Ancak bu çarşının en önemli esnafı olan Pak Ciğercisine uğramadan olmaz, sakatat pişirmeyi bilmiyorum, beyin çok severim, sizin için birkaç fotoğraf çektim, bir de paça aldım, çorbasını çok severim, şefim pişirir eminim.Bu ciğerci üç nesildir aynı işi yapıyor, ancak şimdiki kuşak sahibinin çocukları kolejde okuyorlarmış, onların hedefleri büyük diyor, ne olacaklar ben de merak ediyorum diyor.Belli ki baba mesleğini beğenmiyorlar.Yolunuz düşerse mutlaka girin bakın, gezmesi bedava..

Çarşı’dan ayrılmadan önce Bilgeoğlu Baklava dan tulumba tatlısı alıyorum.

Bu arada çarşının bir diğer önemli lokantası Yanyalı Fehmi’dir, klasik Hacı Abdullah tarzı lezzetleri severseniz tavsiye edilir.

Balık almak isterseniz Dizle balık her türlü kabuklu kabuksuz deniz canlısı için en güvenilir dükkandır. 

Köy ürünleri erişte, mantı, yufka almak için Eşcan..ben ekmek kadayıflarımı buradan aldım.


Gelirken vapurda dışarı oturmuştum, dönüşte karnım tok ya hafiften kaykılmak ihtiyacıyla içeri oturuyorum, utanmasam uyuklayacağım.
Torbamdan sıcak mısır ekmeğinin kokusu geliyor mutlu bir şekilde dükkana dönerken yapılacakları düşünüyorum.Elim kolum gene dolu.

Paça çorba yapılacak.
Acıkır acıkmaz mısır ekmeği ile Antakya sıkma peynir yenecek muhtemelen akşam üstü çay eşliğinde.
Lokmayı mideye indirdim, dükkandakilere ise tulumba aldım, bugün hafta sonu çok iş olur enerji lazım çocuklara.
Bombay fasulye ile pilaki yapılacak.
Maş fasulyesi çorba için.
Bu akşam için Naif te günün tatlısı yapılacak, kaymaklı ekmek kadayıfı, üzerine annemin yaptığı kabuklu portakal reçeli

Ee benim de işim zor görüyorsunuz ye iç bir de ne yedireceğini düşün..

Leziz bir hafta sonu olsun..

İlgili Başlıklar