18 Mayıs 2019

Jeff Koons’un Rekor Kıran Rabbit Heykeli

YAZI: E. ŞEVVAL YÜRÜTEN

jeff koons, rabbit

Jeff Koons, Rabbit, 1986. Christie's Images Ltd.

Mayıs müzayedeleri yeni bir rekorla devam ediyor. Jeff Koons’un 1986 yılında parlak paslanmaz çelikten ürettiği Rabbit heykeli, Çarşamba akşamı New York’ta gerçekleşen, Christie’s açık artırmasında 91.1 milyon dolara satılarak, yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı sanat eseri unvanını aldı. Çocuk oyuncağı olan şişme balondan ilham alan tavşan heykeli, geçtiğimiz Kasım ayında David Hockney’in 90.3 milyon dolara satılan Portrait of an Artist (Pool with Two Figures) tablosunun rekorunu elinden aldı. Post War and Contemporary Art gece satışında satış değeri 80 milyon olarak belirlenen çelik tavşan için, sanat simsarı ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in babası Robert E. Mnuchin, kazanan teklifi yaptı.

64 yaşındaki Amerikalı heykeltıraş ve ressam Jeff Koons, pop art’ın ikonik temsilcileri arasında. Banal obje reprodüksiyonlarıyla bilinen Koons, popüler kültür konularını satirik bir dille ele alıyor. Kasıtlı kitsch çalışmalarıyla, sanatın snop tavrını alaya alan Jeff Koons, her zaman sanat dünyasının tartışmalı figürü oldu. Sanatı ve kariyerinde birçok skandalla pop-art’ın kötü çocuğu olarak anılan Koons, son dönem işlerine ilginin azalması nedeniyle 2017 yılında stüdyosunda küçülmeye gitmişti. Koons’un müzayedede rekor kıran bir önceki eseri, 2013 yılında 58 milyon dolarak satılan Balloon Dog (Orange) heykeli.

jeff koons, rabbit

Jeff Koons, Balloon Dog (Orange), 1955. Christie's Images Ltd.

Peki, şişme tavşan balonu imite eden çelik “Rabbit” heykeli, ne diyor, anlamı ne? Jeffrey Koons, 1 metrelik çelik heykeliyle tam olarak bu sorunun kritiğini yapıyor. Sanat eseri altında gizli “anlamı” reddeden sanatçının 91.1 milyon dolar değerindeki şişme balonu, derinliğin ve anlamın kaybolduğu yitik zamanları, günümüzü kusursuz bir şekilde özetliyor. Eleştirmenler Jeff Koons’un Rabbit heykelinin nazik ve anlaşılmayacak bir şekilde Constantin Brancusi, Marcel Duchamp ve Andy Warhol gibi çağdaş sanatın öncülerinin erken dönem işlerine laf attığına dikkat çekiyor.

Rabbit heykeli dışında mayıs müzadelerinde rekorlar devam etmekte; haftalardır spot ışıkları altında olan Claude Monet’nin Meules tablosu 110.7 milyon dolara satılarak iki farklı rekor kırdı. Monet’nin en pahalı eseri olan Meule tablosu, değeri 100 milyon doları geçen ilk Empresyonist eser oldu. Claude Monet’nin milyon dolarlık saman yığınlarınının sırrını keşfetmek için tıklayın.

ETİKETLER: JEFF KOONS , SANAT , POP ART