15 Aralık 2014

Japon Modern Mimarisinin Yıkımına Karşı

Bottega Veneta Kreatif Direktörü Tomas Maier, Japon modernizmine tutkulu bir mimar anlayışıyla yaklaşıyor ve bu ikonların onurlandırılmasını arzu ediyor. 

 

 

Tomas Maier'in mimari tutkusu onu, Japon Modern Mimarisine yönlendirmiş ve bu amaçta farkındalık yaratmak için Japonya'da yıkılma riski altında olan binaların korunması için çalışmaya başlamış. 

 

 

Geçmişte yaşanan doğal felaketlerde yıpranan ve yıkılan bir çok tarihi binadan sonra şimdi de yaklaşmakta olan Olimpiyatlar nedeniyle alan yaratmak için Japonya'da eski binaların yıkımına başlandı. Maier yakın zamanda Japonya'yı ziyaret ederek, başta Tokyo'daki Otel Okura olmak üzere yıkılma riski olan binaları gözlemledi. 

 

 

Maier'in arzusu başlattığı bu proje ile insanlara tarihi ve doğal mirasların korunmasının önemini hatırlatmak. Bu eserlerin önemi anlaşılmadıkça güzelliklerinin sonraki nesillere aktarılmasının mümkün olmadığına inanan Tomas Maier, bunu sağlamak için Bottega Veneta adına başlattığı kampanyadan çok umutlu. 

 

 

Bottega Veneta Kreatif Direktörü Tomas Maier konuyla ilgili fikirlerini şöyle belirtiyor: "Japon modernizminin uzun süredir hayranı olarak, inanılmaz güzellikteki bu binaların yakında yok olacak olmalarından büyük üzüntü duyuyorum. Umuyoruz Bottega Veneta yaptığı kampanyayla bu konuyla ilgili farkındalık yaratılmasına yardımcı olur. Tasarımın zamansız olduğuna inanıyorum. Geleceğin ve kültürel mirasın bir parçası olan bu yapıların yıkımı gelecek nesiller için yerine konulamaz bir kayıp olacaktır."

 

ETİKETLER: BOTTEGA VENETA , JAPONYA , MİMARİ , MODERN MİMARİ , TASARIM , SANAT , METROPOL