27 Ağustos 2014

Izgara Edilmiş Biberiyeli İskenderun Karidesi

YAZI: USLA & DORUK GÜÇLÜ

Düzenli spor yapmanın sağlığımız açısından ne kadar önemli olduğu bilinci birçok insanda yerleşmeye başladı. Türk insanı, özellikle de büyük şehirlerde yaşayan insanlar, geçmişe kıyasla daha düzenli spor yapmakta fakat bu insanların ne kadar bilinçli spor yaptığı tartışılır. Spordan istediğimiz sonucu alabilmemiz için doğru beslenmemiz esastır. Bugün birçok insan doğru beslenmediği için spordan verim alamamakta ve kimisi bu sebepten dolayı motivasyonun kaybedip, sporu bırakmaktadır. 
 
Spordan istediği verimi alamayan kişilerin beslenmelerinde yaptığı birçok hata vardır. Bu hataların başında az miktarda karbonhidrat almak gelir. Son zamanlarda protein bazlı diyetlerin popüler olması, bu diyetleri uygulayan insanların kilo vermesi (verilen kiloların yağ mı yoksa kas mı olduğunu diyeti uygulayan birçok kişi bilmiyor) ve karbonhidratların zararlı besinler olarak yansıtılması, insanların karbonhidrat hakkındaki düşüncelerini olumsuz yönde etkiledi. Her şeyden önce şu gerçeği anlamak lazım: Zayıflamak isteyen bir insanın amacı fazla yağlarını yakmaktır, kaslarını değil! Bireyin kas kütlesi kazanması, yağ kütlesi kazanmasına kıyasla daha zordur. Vücudun enerji için ilk başvurduğu makro besin kaynağı karbonhidrattır. Yeterli miktarda karbonhidrattan yoksun bir beslenme programında vücut, enerji ihtiyacını karşılamak için kaslara saldıracak ve buda kas kaybına neden olacaktır.
 
Tahıllar (rafine edilmedikleri takdirde) ve bakliyatlar kompleks karbonhidrat içerirler. Kompleks karbonhidratlar, basit karbonhidratların aksine, kan şekerimizin uzun süre boyunca dengede kalmasını sağlar ve bizi tok tutarlar. Bir insanın günlük karbonhidrat ihtiyacı bireysel özellik ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişir. Günümüzde yaşanan ve epidemik haline gelmiş fazla kilo probleminin nedenlerinden biri olarak gösterilen karbonhidratlar basit karbonhidratlardır, kompleks karbonhidratlar değil. Tahıllar ve bakliyatlar aynı zamanda lif kaynağıdır. Spordan istediğimiz verimi alabilmemiz için tüm makro ve mikro besinleri yeterli miktarda almamız esastır- nitekim yeterli miktarda uyumamızda! 
 
USLA ekibi olarak sizlere bugün, spor yapan kişilerin yaptıkları spordan verim alabilmeleri için gerekli olan birçok besin değerine sahip bir menü sunuyoruz: Izgara Edilmiş Biberiyeli İskenderun Karidesi
 
 
 
 
Izgara Edilmiş Biberiyeli İskenderun Karidesi 
 
Malzemeler
 
Tabule için; 
Maydanoz ½ demet
Dereotu  2-3 dal
Nane  2-3 dal
Domates 1 adet
Bulgur 1 yemek kaşığı
Limon suyu 1 adet
Nar ekşisi, 1 yemek kaşığı
Zeytinyağı, 3 yemek kaşığı
Deniz tuzu ve karabiber, yeterince
Karides için;
Karides, 4 adet
Biberiye, 2 dal
Deniz tuzu ve karabiber
Klarife tereyağı, 1 yemek kaşığı eritilmiş
 
 
-1 yemek kaşığı kadar bulguru bir kaseye koyup üzerine kaynar su dökerek yumuşamasını bekleyiniz.
-Maydanoz, dereotu ve nane yapraklarını ince bir şekilde kıyın. Çekirdeğini aldığınız ve ince bir şekilde kıydığınız küçük domates küplerini ekleyin.
-Ayrı bir kasede limon suyu, zeytinyağı, nar ekşisi, deniz tuzu ve karabiberi birbirine karıştırın.
-Bulgur, yeşillikler ve sosunuzu birleştirip tabulenizi oluşturun.
-Biberiye yapraklarını ince ince kıyın.
-Karideslerin kabuklarını soyun. Tuz, karabiber, biberiye ve eritilmiş klarife yağ ile harmanlayın.
-Tatlandırdığınız karidesleri ızgara edin ve tabule ile birlikte servis edin.
 

İlgili Başlıklar