09 Aralık 2013

İstemsiz atıştırmalara karşı uyaran sutyen

YAZI: YAPRAK ARAS

Tartılmayı çok sevmem. Yediğime-içtiğime dikkat etsem de nümerik ölçümlere fazla takılmama taraftarıyım.
Kilo alıp verdiğimi pantolonlarımdan anlarım genelde. Bir de tabii sutyenlerden.
Geçtiğiiz günlerde çıkan haberlere göre Microsoft, sutyenlerdeki bu erken uyarı sistemini bir adım daha ileri taşıma gayretinde. Yine aynı minvalde ama farklı bir yöntem üzerinde çalışıyorlar. Amaçları, prototip olarak geliştirdikleri sutyen ile ‘sıkıntıdan yemek yeme ihtimali’ni sezmek ve uyarmak.
Microsoft’un akıllı sutyeninin hem yan panellerinde hem de kuplarında kalp atış hızını, derinin ısısını ve stres seviyelerini ölçen sensörler bulunuyor. Can sıkıntısından yemek yeme eğiliminin bu üç göstegesi Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefon uygulamasına gönderiliyor ve sutyeni takan kişi uyarılıyor.

Çalışmanın yöneticilerinden araştırmacı Mary Czerwinski, bu sayede kadınların istemsiz yemek yeme hallerini kontrol altına almayı hedeflediklerini anlatıyor. Otomatik ve kontrol edilemediği sanılan ‘yemek yeme’ hallerinin önüne geçmeyi amaçlayan çalışma şimdiye kadar yüzde 75 oranında başarı göstermiş. Microsof ekibi bunun üzerine erkekler için de aynı şekilde çalışacak bileklikler geliştirmeye karar vermiş.
Giyilebilir teknolojilerin yükselişini Vogue Türkiye’nin kasım 2013  sayısında uzun uzadıya işlemiştik. Microsoft’un siftahı da akıllı sutyenlerle olacak anlaşılan.
 

 

İlgili Başlıklar