14 Ağustos 2012

İstanbul'dan selam getirdim

YAZI:

Yurtdışına giderken hediye olarak nazar boncuğu, kahve fincanı taşımaktan, Türkiye'ye gelen misafirlerinizi İstanbul hatırası alsınlar diye hep aynı yerlere götürmekten sıkıldıysanız imdadınıza yetişecek genç ve yenilikçi bir marka var: Hello From Istanbul.!..!

 

Markanın yaratıcısı ve tasarımcısı Handan Tepe, letterpress yani tipobaskı tekniğiyle San Diego State'de grafik tasarım dersleri alırken tanışmış. Dünyaya yayılan retro sevdası ile yeniden popüler hale gelen tipobaskı, ahşap ya da metal harflerin tek tek dizerek özel yapım bir makineyle basıldığı eski bir teknik. Türkiye'ye dönünce ilk işi o makineyi aramaya başlamak olmuş, ancak iki sene sonunda bulabilmiş. Ürünlerin güzelliği hepsinin el üretimi olmasından geliyor. Bir de “Türkiye'de bu makineyle aktif olarak üretim yapan benden başka biri yok.” diyor Handan Tepe.

Hello From Istanbul'a gelince, marka için ‘beş cümleyle Türkçe'ye giriş' derslerinin şık hali diyebiliriz. Merhaba, naber, bir bira, teşekkürler ve hoşçakal. Bir turisti İstanbul'da uzun süre idare edebilecek cümle ve kelimeler yani. Her bir cümleden fiyatları 8-25 dolar arası değişen çanta, poster ve minik mutfak bezleri var.

Taksim'deki Martı Apartments'da satılan markaya bu adresten de ulaşabilirsiniz.

İlgili Başlıklar