11 Temmuz 2014

İngilizlerin Klasik Lezzetiyle Yaz Keyfi

YAZI: DENİZ AHMET KÖSE

Tüm dünyada son yılların en çok konuşulan ve takip edilen şeflerinin başında gelen Tom Aikens, Tom’s Kitchen’ın yanı sıra Londra’nın farklı bölgelerinde yer alan diğer restoranlarıyla da şehrin popüler lezzet ve buluşma noktalarının yaratıcısı olarak biliniyor. Aslında sadece Londra ile sınırlandırmak artık yanlış olur. Çünkü Tom’s Kitchen İstanbul, Zorlu Center’da açıldığı günden bugüne misafirlerimizin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bunun en büyük sebebi ise şüphesiz lezzetli birçok tarifin güler yüzle misafirlerimize servis edilmesiydi. 

İngiliz Brasserie’nin olmazsa olmazlarından biri de Fish & Chips’tir. Hafta sonu dünya kupası final maçını izlerken aklıma gelen ve yaz akşamlarında bol muhabbetli sofralara çok uygun olacağını düşündüğüm bu yemeği hazırlamanın püf noktalarını sizinle paylaşmak istedim.  

 

‘Fish & Chips’te balık olarak mezgit veya levrek kullanıldığında oldukça başarılı sonuç verecektir. Balığın çıtır çıtır kızarması için hazırlayacağınız karışım için ihtiyacınız olanlar;

 

300g glutenli un

biraz beyaz biber

60g mısır unu

250ml bira 

15g şeker 

250ml soda 

1.5 çay kaşığı tuz 

30g maya

 

Unu ve kuru malzemeleri eleyin, ortasını açıp maya, bira ve sodayı ekleyin. 10 dakika beklettikten sonra çırpıp 15-20 dakika bekletin.  En iyi sonuç için tüyo; karışımı balığa buladıktan sonra kuyruk kısmından tutup fazla karışımın akmasını bekleyin ve balığınızı yeterince kızgın yağda (175 derece ve üstü) kızartın. 

 

İlgili Başlıklar