14 Ekim 2010

Hüseyin Çağlayan'dan moda filmleri seçkisi: Fashion Forward

YAZI:

 

İstanbul Modern'de devam eden Hüseyin Çağlayan 1994-2010 Sergisi bitmeden bir yan etkinlik düzenleniyor. Bugün başlayıp 21 Ekim'e kadar sürecek programda Çağlayan'ın modaya dair önerdiği beş film yer alıyor.!..! Filmler şöyle:

  • Doğu Alman Moda Enstitüsü'nde mankenlik yapan yönetmen Marco Wilms'in Doğu Berlin modacı ve bohemlerinin bugüne kadar duvarın gölgesinde kalmış bilinmeyen dünyalarına yolculuk yaptığı Yoldaş Modası (Ein Traum in Erdbeerfolie-2009).
  • Harlem'e özgü alternatif ve bir popüler dans türü olan ve ‘balo salonu' cemiyeti olarak anılan 35 yılık ‘Vogue' kültürünü inceleyen yönetmen Wolfgand Busch'tan Nasıl Görünüyorum (How Do I Look-2006).
  • Moda dünyasının önemli fotoğrafçılarından William Klein'ın moda endüstrisini hicvettiği, Yeni Dalga tekniğiyle çekilen ironik filmi Siz Kimsiniz, Polly Maggoo? (Qui etes vous Polly Maggoo?-1966)
  • Yönetmen Jennie Livingston'ın  New York'un yeraltı kültürünü anlattığı dramatik filmi Paris Yanıyor (Paris Is Burning-1990).
  • Stanley Donen'ın Hollywood'un altın çağından çıkıp gelen kostümleriyle Fred Astaire ve Audrey Hepburn'lü ünlü müzikali Şahane Macera (Funny Face-1957).

Etkinlik programını öğrenmek için tıklayın.

 

EDİTÖRÜN NOTU:

Çağlayan'ın işlerini konu alan serginin bitiş tarihi 24 Ekim Pazar.

İlgili Başlıklar