15 Temmuz 2010

Hüseyin Çağlayan İstanbul'da

YAZI:

Daha önce Londra Tasarım Müzesi ve Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi'nde sergilenen ve küratörlüğünü Donna Loveday'in yaptığı Hüseyin Çağlayan'ın 1994 ile 2010 yılları arasında ürettiği moda koleksiyonları, enstalasyonları ve filmleri bir sergi çatısı altında İstanbul Modern'de bir araya geldi.!..!

 

Hüseyin Çağlayan: 1994-2010 adlı serginin açılışı dün gece yapıldı. Sanat, tasarım ve mimarlık dünyasından pek çok isim bu çokdisiplinli çalışmaları görmek için bir aradaydı.

 

Çağlayan'ın kendine özgü üslubu, yaklaşımı ve bugüne kadar ortaya koyduğu çalışmalar 24 Ekim'e kadar gezilebilir.

 

Bu sabah İstanbul Moda Akademisi'nde Hüseyin Çağlayan'ın bizzat katılımıyla gerçekleşen söyleşi de yine aynı disiplinlerarası üslubun bir uzantısıydı. Çağlayan'a ODTÜ Endüstri Tasarım Bölüm Başkanı Gülay Hasdoğan ve Vogue Türkiye'nin Moda ve Stil Danışmanı Ece Sükan eşlik etti. Hem akademi hem tasarım hem de piyasa ayağında bir araya gelen bu üç önemli isim Çağlayan'ın işlerini bu perspektifte konuştu.

Ne yaptığını ve nerede durduğunu çok iyi analiz eden Çağlayan'ın tasarıma yaklaşımını, kavramsal çerçevesini, Türk tasarımı hakkındaki fikirlerini ve öngörülerini Twitter sayfamızdan okuyabilirsiniz.

-Barış Çakmakçı


İlgili Başlıklar