01 Mayıs 2012

Herkese Merhaba!

YAZI: PELİN ÇAKAR

Mayıs ayı boyunca yemeğe dair paylaşımlarımla Vogue Gurme'de olacağım. Baharın gelişiyle çeşitlenen lezzet dolu sebze ve meyveler ilhamım olacak.

Keyifli ve lezzetli bir bahar dileğiyle.

 
Bahardan yaza geçiş dönemlerinde çorba içmeyi pek tercih etmeyiz genelde. Oysa ki ferah ve aromatik bir Limon Çorbası'nın tam da zamanı geldi :)
 


Limon Çorbası

 
- 2 soğan (küp doğranmış)
- 2 diş sarmısak
- 3 Kabak
- 1 havuç
- 1 patates
- 2 sarı dolmalık biber
- 3-4 bütün limon
- yarım taze zencefil
- 1 limon suyu
- 1 tatlı kaşığı toz zerdeçal
- 200 ml Beyaz Şarap
- 1 tatlı kaşığı toz şeker
- sebze suyu veya tavuk suyu
- Riviera zeytinyağı
- tuz
 
Yapılışı
 

Öncelikle soğanı zeytinyağında soteleyin. Rendelenmiş iki diş sarmısağı da ekleyip sarmısağın yanmamasına dikkat ederek küp doğranmış tüm sebzeleri ekleyip 5-6 dk kavurarak terletin. 200 ml (veya bir su bardağı) beyaz şarap ekleyip alkolü uçana kadar pişirin. Tencerenin yarısına kadar gelecek şekilde sebze suyu veya tavuk suyu ilave edip aroma vericileri ekleyin.

 

Bu aşamada kabukları soyulmuş 40 gr zencefili ve üç bütün limonu tencereye ekleyip sebzeler pişinceye kadar karışımın içerisinde tutun. Baskın bir  sarı rengi vermek için toz zerdeçalı bu aşamada ekleyin. Sebzeler yumuşayana kadar pişirip ara ara tadını kontrol edin. Limon çok ekşiliğini geçirmeye başladığı zaman içersinden alabilirsiniz. Bir kaşık toz şeker ekleyip asit dengesini ayarlayın.

 
Son aşamada limon ve zencefili içerisinden alıp blender'dan çorbayı geçirin. Tekrardan tadına bakarak tuz veya limon suyu gibi aromaları da ekleyip çorbayı tamamlayabilirsiniz. Servis ederken üzerine bir yaprak kızarmış fesleğen çok yakışıyor.

- Pelin Çakar - Lucca Mutfak Koordinatörü

ETİKETLER: YEMEK , LİMON ÇORBASI , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF