24 Ekim 2018

Hazır mısınız? Titanic Geri Dönüyor!

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Titanic

Fotoğraf: IMDb

Lady Gaga ve Bradley Cooper'ın A Star is Born filmi Hollywood'da Titanic etkisi yaratırken, dünyanın en ünlü yolcu gemisi geri dönmeye hazırlanıyor. Üstelik bir Hollywood yapımı olarak değil, en gerçek haliyle...

Evet, tarihin en popüler gemisi Titanic. 15 Nisan 1912 sabahı Southhampton’dan New York’a gitmek üzere transatlantik seferini başlattıktan sonra, Newfoundland kıyılarına 600 km uzaklıktaki bir buz dağına çarparak sulara gömüldü. 1500 kişinin hayatını kaybettiğı bu trajedi sayısız kitap, sergi ve efsanelere konu oldu. Geminin ölümsüzeşmesi ise Leonardo DiCaprio ve Kate Winslet'in 1997 yılında başrolleri paylaştıkları, bir Blockbuster yapımı olan Titanic filmine dayanıyor. Bu filmden sonra yediden yetmişe tüm dünyanın kalbini çalan Titanic bugüne kadar hep filmlerle, belgesellere sınırlı kaldı. İkinci bir versiyonunu kimse tasarlamadı. Ya cesaret edilmedi, ya da referansını böylesine dramatik bir hikayeden alan gemi duygusal anlamda ağır geldi. 

Neyse ki, şeytanın bacağı kırılıyor ve mavi yolculuk alanında 1911 yılından bu yana uzmanlaşan İngiliz şirketi Blue Star Line, Titanic 2'yi inşa etmeye hazırlanıyor. Bloomberg'in haberine göre geminin yapımı 2022 yılında tamamlanacak. İlk seferini Dubai'den başlatması plananan Titanic 2 gördüğümüz, bildiğimiz tarihi geminin aynısı. Hatta New York'a gitmek için Titanic'in rotasını takip edeceği bile konuşuluyor. Aradan 106 yıl geçmesine rağmen Titanic'teki yolcu sınıfı sistemine de sadık kalınmış. Bu gemi ile mavi yolculuğa çıkmak isteyen yolcular farklı kategorilerdeki kamaralarda seyahat edebilecek.

Yeni Titanic'te Rose ve Jack'inki gibi sınıf farkını aşabilen bir aşk yaşanır mı, bilemiyoruz. Şimdilik tek bildiğimiz geminin 500 milyon dolara mal olduğu ve 2400 yolcunun haricinde 900 mürettebat ağırlayabileceği. 

Meraklısına not: Henüz yapım aşamasında olan Titanic 2'nin taslak tasarımını görmek istiyorsanız, aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. 

 

ETİKETLER: TİTANİC , TİTANİC 2 , MAVİ YOLCULUK , BLUE STAR LİNE