13 Ekim 2014

Hatice Gökçe

Hatice Gökçe, Seyyah adını taşıyan defilesiyle Mercedes-Benz Fashion Week’in açılışını yaptı. Üç sezon aranın ardından moda haftası takvimine geri dönen Gökçe, Evliya Çelebi’den ilham alarak hazırladığı 2015 ilkbahar-yaz koleksiyonunu sundu.

Defilenin açılışını, Suriye’de elde dokunan geleneksel Türk motifleriyle bezeli ipek kumaşlar yerleştirilmiş parçalar yaptı. Şalvar jarse pantolonlar, modern zaman seyyahlarının gardıroplarına girmeye aday görünüyordu. Seyahat temasının vurgusunu artırmak için at baskılarının yanı sıra pleksi at kolyeler kullanıldı. Modellerin ellerinde taşıdıkları kocaman çantalar da temaya sadıktı. Defilenin ardından kuliste yakaladığım Gökçe, “Seyahat etmeyi seven erkekler için rahat bir koleksiyon hazırladım. Atları, hızı temsil eden semboller olarak kullandım. Bu hızla birlikte dünya küçüldü ve artık herkes birer Evliya Çelebi” dedi.

Koleksiyonda yer alan alüminyum folyo görünümlü tulum, havacı ceketi ve gömlek bütünlüğü bozmuş görünse de Gökçe’ye göre bu parçalar hayal dünyamıza yolculuğu simgeliyordu.

Tıpkı atlar gibi Türk motiflerinin de koleksiyona yayıldığını görmek isterdim. Kanımca koleksiyonun en güçlü yanını bu motifler oluşturuyordu.

 

Hatice Gökçe 2015 İlkbahar/ Yaz defilesi'nden fotoğraflar için tıklayın.

 

-Seda Yilmaz

İlgili Başlıklar