28 Nisan 2014

Hatay’da nerde ne yenir? - 1. Bölüm

YAZI: AYLİN SAYEK


   

Bütün Hatay mutfağını bir aylık Vogue Gurme’ye sığdırmamın mümkün olmadığı gibi, bir yazıda da Hatay’da gurme turunu tamamlamak mümkün değil.
Benim Hatay programım hep eksik kalır, nereye gidersem aklım ötekindedir. O yüzden çoğu zaman ara öğünleri humus veya döner yiyerek, fırına uğrayıp ikram ettikleri katıklı ekmekleri tadarak, bir de her durduğumda kahve içip kafein fazlasıyla geçiririm.

Siz uçak rezervasyonlarınızı yapın ve acıkmaya başlayın, arkası yarın.

 

 

Özellikle meze çeşitleri ve terbiyeli ızgara tavuk için: Antakya’nın ünlü ‘şellale’si Harbiye’deki Hidro, Kule ve Boğaziçi Restaurant.

 

Şehrin en iyi künefelerinden biri ve dillere destan bir peynirli irmik helvası, sac oruğu, terbiyeli şiş tavuk ve tüm mezeler için: Anadolu Restaurant.

 

 

Hatay’ın ev yemeklerini restoranda yemek için: ekşi aşı, oruk, borani, kaytaz böreği, frik pilavı gibi yöresel harikalar ve tabii ki mezelerle çok iyi bir öğlen yemeği alternatifi olarak Sultan Sofrası.

 

 

Antakya’nın ara sokaklarındaki eski evlerden birinin güzel döşenmiş bir avlusunda meze, sac kavurma için: Avlu Restaurant.

 

 

Vogue Gurme’de humusa başlı başına bir gün ayırdığım için sadece ‘saat kaç olursa olsun, mideniz ne kadar dolu olursa olsun, karşınıza çıkınca denemelisiniz’ demekle yetiniyorum.

Humus için: Üç kuşaktır bu işin içinde olan, ‘humusu gözüm kapalı yaparım’ diyen, humusa herşeyden önce sevgisini kattığını söyleyen Yoğurtçu Humus - Nedim Usta.

 

 

Bir içki mezesi olarak değil, özellikle Antakyalılar gibi sabah bakla yemek için: Halepli İbrahim Usta’da bakla. Bakır küp içerisinde hamama gönderilen, külhanda 12 saat bekletilen ve iyice yumuşayan bakla, sarımsak, tahin ve limon ekleniyor, yanında turşu ve ekmekle sunuluyor.

 

 

Kasap tezgahından doğrudan masanıza gelen bıçak kıymasıyla kebap için: Salah Usta. Kişisel favorim pirzola ve kıyma şiş.

 

 

Önden gelen taze nane ve süper güzel acı biberi, sosu, döner ateşinde hafif çıtırdatılan incecik lavaş ekmeği, sumaklı ve pul biberli zerzevatı ile mükemmel bir Hatay döneri için: Abdo. Ana öğün, ara öğün, gözü kararmış gece yemeleri; hangisi olursa olsun, midenizde azıcık boşluk varsa Abdo’yla doldurmanız şart.

Dönerin saati olmaz dedim ama Tacettin Döner’de özellikle kalabalık zamanda isim yazdırarak yiyebilirsiniz, Tacettin Usta size dönerinizi alabileceğiniz saati, hatta dakikasını söyleyecek.  

 

 

Vogue Gurme okuyanlar bilirler, Haytalı asla bici bici değildir üç kuşaktır aynı aile tarafından işletilen Affan Kahvesi’nde yenir. Yüksek tavanı, eski karoları, müdavimleri, kopkoyu süvarisi, artık üretilmeyen 50 yıllık metal kaşıkları ve 70 yıldır aynı sunum ve tarifle yaptıkları Haytalı tatlısı.

Peyniri, şurubu, kıtırı, kıvamı, tadı ve tuzu yerinde bir künefe için Tarihi Bizim Künefeci veya Ferah Künefe.

 

Çökelek, lavaş, ezme, sıkma, carra, sünme, örgü… sora sora kendi damak tadınıza uygun olanını bulacağınız yöresel peynirler için: Turunç Gıda ve Yayladağı Peynircisi (her ikisi de başka şehirlere kargoyla ürün gönderebiliyorlar)

Vogue Gurme’de bahsettiğim her türlü malzeme için: Teofarm. Sarmaiçi Paketi gibi yöresel paketler, salçalar, zahter, nar ekşisi, pul biber, dut şurubu, çökelek ve dahası için: Teofarm

 

 

Eskiden içinde tuzlu yoğurt, salamura asma yaprağı gibi lezzetler saklamaya yarayan zahire kavanozları, bakır tepsiler, emaye kaplara kadar her türlü eski mutfak eşyası ve antika parçalar için: Huri Antik.

 

 

Peynir, salça, baharat, taş kadayıf, fırın, kasap, künefeci, arada kıyafetçisi, ayakkabıcısı ile: Uzun Çarşı.

 

 

Konaklama için iki tavsiyem:

Önceleri konak olarak, sonradan Adliye Sarayı ve Karakol olarak kullanılan, özellikle öndeki balkonlu odalarına, eski taş karolarına, girişteki avizesine bayıldığım Antik Beyazıt.

Eski bir sabun fabrikasından dönüştürülen, avlusunda bir kahve, barında bir içki ve mağazasından yöresel hediyelikler almayı çok sevdiğim Savon Hotel.

İlgili Başlıklar