27 Ekim 2021

Haftanın Öne Çıkan Etkinlikleri

Ekim ayıyla vedalaşmaya hazırlanırken, şehirde hâlâ sizi bekleyen etkinlikler var.

toz oyunu

Doğadan İlhamla: Heleen Blanken’ın Habitat’ı 

Zorlu PSM, 6 – 31 Ekim 2021 tarihleri arasında Amsterdam’lı sanatçı Heleen Blanken’in taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramalarını içeren Habitat başlıklı eserine ev sahipliği yapıyor. “Çevresel kriz ve habitatların yok edilmesi, bizi doğanın dijital biçimde hatırlanabileceği bir gelecek hayal etmeye zorluyor. Doğa tarihi müzeleri, doğayı zaman ve mekan içinde sabitleyerek fiziksel olarak korumayı amaçlar. "Doğanın arşivlenmesi dijital bağlamda nasıl gelişebilir?" "Dijitalleşme bizi doğaya daha da yaklaştırabilir mi?” sorularına odaklanan, veriye dayalı projeksiyonu Enstalasyon: Habitat by Heleen Blanken, Leiden Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezi'nden taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramaları, oyun benzeri, meditatif bir ortama dönüştürülüyor.

Özen Göstermek Üzerine, Uluslararası Sanatçı Filmleri

İstanbul Modern, dünyanın farklı coğrafyalarından sanatçıların video, animasyon, kısa filmlerinin yer aldığı Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programını çevrimiçi sergilemenin ardından şimdi de Beyoğlu’ndaki geçici mekânında bir sergi olarak kurguluyor. Videolar bu yıl 'özen göstermek' konusuna odaklanıyor. Program kapsamında içeriği İstanbul Modern’in küratöryel seçimiyle belirlenen sergide dokuz film gösterilecek. Plan yapmadan önce İstanbul Modern’in internet sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

toz oyunu
Özlem Dinç/Toz

İstanbul Tiyatro Festivali Başladı

22 Ekim–20 Kasım tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya devam edecek 25. İstanbul Tiyatro Festivali’ne etkinlik ajandamızda yer açmaya devam edebiliriz. 'Bu Zamanda Tiyatro' sloganıyla festivalin 25'inci edisyonu, yeni bir normal arayışındaki dünyaya tiyatronun gözünden bakan, pek çoğu yeni yapımla hem tiyatro dünyasına hem de tiyatroseverlere nefes aldırmak üzere yola çıktı. Festival kapsamında yurtdışından ve Türkiye’den toplam 25 tiyatro, performans ve dans gösterisi izleyeceğiz. İstanbul Tiyatro Festivali’nde takip etmek istediğiniz gösterileri İKSV mobil uygulaması üzerinden takviminize ekleyebilir, kendi programınızı oluşturabilir, sanatçı, mekân ve etkinlik adına göre arama yapabilir, etkinlikleri harita üzerinde görüntüleyip yol tarifi alabilirsiniz.

Saint-Joseph: Fevkalade bir Makinenin Kalbi. Biçimler, Sahneler ve Öykülerle 150 yıllık Bir Pedagoji Hikayesi

İstanbul Özel Saint-Joseph Fransiz Lisesi, Saint-Joseph: Fevkalade bir Makinenin Kalbi. Biçimler, Sahneler ve Öykülerle 150 yıllık Bir Pedagoji Hikayesi sergisini sunuyor. Okulun 150. kuruluş yıl dönümü kutlamaları vesilesiyle Aslı Seven küratörlüğünde tasarlanan sergi, Dilşad Aladağ & Eda Aslan, Emre Hüner, Ekin Kano, Komet, Maude Maris, Daniel Otero Torres, Emin Fırat Övür, İz Öztat, Julien Prévieux, Sergen Şehitoğlu ve Virginie Yassef’in çalışmalarını bir araya getiriyor. Fransa Büyükelçiliği ve Fransız Kültür Merkezi’nin desteği ile gerçekleşen sergi, 23 Ocak 2022 tarihine kadar perşembe-cuma günleri 17.00-20.00 saatleri arasında, cumartesi-pazar günleri ise 11.00-19.00 saatleri arasında gezilebilir.

toz oyunu

Fotoğraf: Patrick Redmond/ Last Duel

Yolunu Gözlediğimiz Filmler Nihayet Vizyonda! 

Sonbaharda yapılacak en güzel etkinliklerin başında elbette kendimizi bir sinema salonuna atmak geliyor ve şu sıralar vizyon da oldukça iştah açıcı! Frank Herbert’ın bilimkurgu edebiyatının en prestijli ödülleri olan Hugo ve Nebula’yı kazandığı serisinden beyazperdeye uyarlanan, Timothée Chalamet, Javier Bardem, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Josh Brolin ve Jason Momoa’yı kadrosunda buluşturan Dune; Orta Çağ Fransa’sının son resmi düellosuna konuk eden Matt Damon, Ben Affleck, Jodie Comer ve Adam Driver’lı The Last Duel; Adam Driver ve Marion Cotillard’ı buluşturan Annette sinema salonlarında bizleri bekliyor.

 

 

İlgili Başlıklar