15 Temmuz 2014

gurme

YAZI: DENİZ AHMET KÖSE

Bir Varmış, Bir Yokmuş...

Mutfakta yaratıcılığa inanıyorum. Bir tarifi hazırlarken aklınıza birden bambaşka birşey gelir ve onu nasıl yapabileceğinizi düşünmeye başlarsınız. Bazen bir hikaye aklınıza bir reçete getirebilir ya da bir yemek bir anıyı çağrıştırabilir. Tom’s Kitchen mutfağında yine yoğun bir günde, yaz menüsünden ‘Coronation Chicken’ı hazırlarken de işte tam olarak bana böyle oldu. Bir tabak yemeğin arkasında aslında nasıl bir hikaye olduğunu sizlerle paylaşmak istedim...

Bir peri masalı gibi, taç giyme merasimi ile başlayan bir hikaye bu. Tatil için gittiği Kenya gezisinden, babasının vefatı üzerine dönen ve 16 ay sonra yapılan görkemli taç giyme töreni ile monarşinin başına geçen bir prensesin hikayesi.

Evet… İngiltere Kraliçesi Elizabeth II’den bahsediyorum. Amcasının bir kadına olan aşkı uğruna tahttan feragat etmesi, King George VI’nın tahta geçmesi ve ölümü üzerine de tahtın Elizabeth’e kalması. Tüm bunlar olurken prenses henüz 25 yaşında, kraliçelik için özenle hazırlanıyor. Bir yandan babasının yasını tutarken bir yandan da diksiyon, duruş, taç taşıma dersleri alıyor.

16 ay süren hazırlık sonrasında, Sir Norman Bishop Hartnell tarafından tasarlanan oldukça şık bir kıyafetle taç merasimine katılıyor Kraliçe. Herşey onun için özenle seçiliyor ve organize ediliyor. Hatta Kraliçe’nin “coronation”ı yani “taç giyme töreni” için Cordon Blue Londra’nın yönetici şefi tarafından ‘Coronation Chicken’ adlı bir tabak tasarlanıyor ve oldukça da beğeni alıyor. İşte 20. Yüzyılın ortasından lezzetli bir tarif.

Coronation Chicken (4 Kişilik)

Malzemeler:

Coronation Tavuk                                                                   Servis için

500g rostolanmış tavuk göğsü                                      Marul

120g ince doğranmış arpacık soğanı                         Doğranmış taze soğan

30g tuzsuz tereyağı                                                                Kavrulmuş file badem

2 defne yaprağı                                   

2 çorba kaşığı köri

20g domates püresi

1 büyük acı kırmızı biber, ince doğranmış

400ml beyaz şarap

250ml tavuk suyu

80g kayısı reçeli

350ml mayonez

100ml krema

50g süzme yoğurt

50ml limon suyu

20g doğranmış taze kişniş

Deniz tuzu ve taze karabiber

 

 

Yapılışı:

Tavuk göğsünü doğrayın. Arpacık soğanlarını tereyağında 2-3 dakika kızartın. Defne yaprakları, köri, domates püresi ve acı kırmızı biberi ekleyin, birkaç dakika daha pişirin.  İçine beyaz şarabı ekleyip neredeyse buharlaşana kadar çektirin. Daha sonra tavuk suyu ve kayısı reçelini ekleyin. Şurup kıvamına gelene kadar çektirin ve soğumaya bırakın.

Sosunuz soğuyunca, içine limon suyu, mayonez, krema, süzme yoğurt, kişniş ve tuz-biber ekleyin. İçine tavukları atıp iyice karıştırın. 5-10 dakika sosun içinde bekletin.

Servis için marulu ince uzun şekilde doğrayıp kasenin dibine yerleştirin. Üzerine tavuğu ekleyin ve taze soğan ile bademleri serpiştirin. 

İlgili Başlıklar