31 Ocak 2013

Görüşmek üzere

YAZI: GİAN CARLO TALERİCO

Geçen gün sizlere Roma'da eşimle birlikte gitmekten keyif aldığımız bazı mekanların isimlerini vermiştim. Bugün, konuk blogger olarak paylaştığım bu son yazımda, İtalya'nın farklı bölgelerinde bizi etkileyen diğer adresleri paylaşmak istiyorum. Ama önce, bütün bir ay boyunca yazılarımı keyifle hazırladığımı belirtmek isterim. Umarım sizler de benim kadar keyif aldınız...

Adreslere gelince...
Da Giacomo: Milano doğumlu olduğumu söylemiştim. Gerçi Milano'da aile sofrası yemek için ilk tercihim oluyor ama yine de her ziyaretimde gitmek istediğim yerler tabii ki mevcut. Bunlardan olmazsa olmazı Da Giacomo. Et ağırlıklı 'bistrot' ve deniz ürünleri ağırlıklı 'trattoria' olarak iki ayri konseptte Da Giacomo favori Milano adresim. Da Giacomo Bistrot'da mutlaka 'costoletta alla milanese' deneyin derim.

İl Salumaio di Montenapoleone: Diger bir adres ise özellikle bayanlara tavsiyem, alışveriş arasında eşimle verdiğimiz molalarda tercih ettiğimiz, İl Salumaio di Montenapoleone. İsmi üzerinde Montenapoleone üzerinde olan bu mekânı, hele de hava güzelse, avlusunu görün isterim. En iyi kalitede şarküteri ürünlerini yiyebileceginiz keyifli bir mekân. Bir kadeh sarap esliginde biraz 'bresaola', 'prosciutto' ve 'bufala mozzarella' ve ardından taze bir pasta... İşte benim İtalya'm.

Panzerotti Luini: Milano'da gitmekten keyif aldığımız noktalardan biri de Luini. Çok lezzetli panzerotti (pişi, genelde kuru domates, mozzarella gibi malzemeler ile dolduruluyor) yiyebileceğiniz bir büfe. Duomo Kilisesi'nin de yer aldığı meydanın hemen yanı başındaki sokaklardan birinde olan Luini oldukça meşhur bir yer olduğundan sıra olabilir ama değiyor doğrusu.

La Strada: Yine Amalfi sahilinde, Praiano'dan bir önerim olacak. İsmini Fellini filminden mi alıyor bilmiyorum ama La Strada lezzetli pizza yiyebileceğiniz bir adres. Hatta gerçek Napoli pizzasını tadabileceğiniz yerlerden... Manzarasını da beğeneceğinizi sanıyorum.

Banfi: Milanolu olmamın yanında kendimi daha çok ait hissettiğim ve İstanbul'a gelmeden önce son 8 senemi geçirdiğim Toskana topraklarından ise tavsiyem,  meşhur Banfi şaraplarına ait bağların olduğu yerdeki tesisleri. Burada hem şarap tadımı yapabilir hem de trattoria'sında lezzetli yemek yiyebilirsiniz. Arzu edenler otel bölümünde konaklayabiliyor.

L'andana: Dünyanın enlü şeflerinden Alain Ducasse'ın Toskana'da yer alan villası L'Andana da görülmeye değer yerlerden biri bence. Grosseto Bölgesi'nde, uçsuz bucaksız şarap bağları arasında yer alan villanın restoranları, özellikle de tratoria'sı kadar SPA'sını da denemenizi tavsiye ederim.

İlk aklıma gelen adresleri de sıraladığıma göre, artık blog'daki görevimi değerli bir meslektaşıma devretme zamanım gelmiş demektir.
Geçen bir ayda size, hayatınıza, biraz olsun, lezzet katabildiysem, ne mutlu bana. Unutmadan! Eğer yolunuz Arnavutköy'den geçerse, ben Antica Locanda'dayım, beklerim.

Ciao!

ETİKETLER: YEMEK , VOGUE GURME , TARİF , ŞEF