24 Mayıs 2010

Geleceğin klasik ikonları

YAZI:

Londra'nın Victoria ve Albert Müzesi'nde geçen ay açılan Grace Kelly: Stil İkonu sergisinin etkisi altında kaldığımız kesin. Nina Skarra'nın bu siyah ipek elbisesini görür görmez, Avrupa'nın en sevilen prensesinin Alfred Hitchcock imzalı Arka Pencere filminde giydiği ve Londra'da sergilenen siyah elbise aklımıza geldi. !..! Nitekim Nina Skarra'nın perde arkasını öğrenince, neden geleceğin vintage klasikleriyle karşı karşıya olduğumuzu çok iyi anladık.

Günümüzün modasını kurgulamak yerine geleceğe odaklı bu çalışma stili sayesinde, Nina Skarra organik materyallere, ilkel kumaş boyama metodlarına, klasik patron çıkarma ve el dikişi yöntemlerine özellikle önem verebiliyor. Henüz emekleme döneminde olan Nina Skarra markasının sırrı da 30'u aşkın yılını bu işe vermiş terzi Bobi Rodero.

Yakından tanıdığımız Vera Wang ve Alexander McQueen markalarıyla çalışmış, Prenses Diana'ya elbiseler hazırlamış ve hatta sahaların prensesi Victoria Beckham'ın gelinliğini bile elinde dikmiş Bobi Rodero, tasarımcının skeçlerini muhteşem kıyafetlere dönüştüren dahi.

Yolunuz bu yaz Oslo'ya düşerse, moda tutkunu Eger Karl Johan mağazasındaki Nina Skarra butiğine uğramadan dönmeyin. Marc Jacobs, Stella McCartney, Vivienne Westwood gibi markalara da yer veren mağaza, Norveçli moda severlerin tapınağı. Kimbilir belki bir katında gizli kahraman Bobi Rodero'a da rastlarsınız.


- Ahu Terzi

İlgili Başlıklar