04 Ağustos 2016

Frida Kahlo'dan Andy Warhol'a Sanatsal Emojiler

YAZI: İNAN KIRDEMİR

Dijital dünyanın eğlenceli dili emojiler, artık her şekilde, her biçimde karşımızdalar. Duygu ve düşüncelerimizi, emojiler olmadan aktarmak neredeyse imkansız hale geldi. Emojileri yalnızca dijital ve görsel bir ifade biçimi olarak görmek, haksızlık olur. Onlar dijital dilin doğurduğu yeni bir mizah örneği. Kim Kardashian’ın kalçalarından Kim Jong’un karikatürleştirilmiş hallerine kadar, toplumsal cinsiyet ya da siyaset farketmeksizin, her konu için uygun bir emojimiz var.  

Frida

Iris Apfel'ın bilge emojileriyle birlikte, emojilerin sınıf atlayacağını duyurmuştuk. Los Angeles’ta bulunan sanat galerisi Cantor Fine Art, Iris Apfel ile yeni bir bilgelik kazanan emojileri, sanatla buluşturdu. Emojilerden oluşturulan sergide, Frida Kahlo'dan Andy Warhol'a birçok sanatçının emojileştirilmiş hali sergileniyor.

Frida

Emojilerden ve çağımızın en etkili sanatçılarından beslenen bu projenin henüz akıllı telefonlarımızın klavyelerine uygun hale getirilmiş dijital bir versiyonu yok. Umarız en kısa zamanda, Kimoji ve Justmoji'nin dışında dijital dilimiz Frida Kahlo ve Andy Warhol ile biraz olsun zenginleşir. 

ETİKETLER: EMOJİ , KİMOJİ , ANDY WARHOL , FRİDA KAHLO , LOS ANGELES , DİJİTAL