22 Temmuz 2013

Filizlendirilmiş Karabuğday Salatası

YAZI: ÇİSEM ÇAKIR

3 sene önce salata yemeği çok seveceğimi söyleseler yüzlerine gülerdim. Asla salata insanı olmadım, onları ana yemekten saymadım. Sanırım suç bende değil. Bize salata diye yedirilen lezzetsiz karışımlarda… Salata şu anda gözümde, nerdeyse sonsuz miktarda lezzet eşleşmesi sağlayabilecek, pratik, basit ve bir o kadar doyurucu bir yemek haline geldi. Yani anlayacağınız, benim salata anlayışım marul-domates-salatalık-zeytinyağı gibi klasik kombinasyondan ibaret değil. Bugünkü tarifi geçen günkü doğumgünümde ogle yemeği için zorunluluktan uydurdum. Hafif ama doyurucu, malzeme olarak da beni alışverişe zorlamayacak, elimdeki malzemeleri değerlendirebileceğim bir tarif olması gerekiyordu. Dolapta dondurduğum çileklerle bir de vinaigrette hazırladım. Bu kadar basit malzemelerle bu kadarını beklemiyordum. Sonuç: Son zamanlarda yediğim en iyi salataydı. Hatta ilerde bir Raw Food Restaurant açarsam kraliçe yemek kesinlikle bu olur. 

 

Öncelikle bu tarifte kullandığım karabuğdaydan ve filizlendirme aşamasından bahsetmem şart. Karabuğday son zamanlarda ünlenmeye başlayan, kinoa gibi ‘tam’ protein içeren bir tahıl. Tam protein, çünkü vücut tarafından üretilemeyen sekiz aminoasidi içeriyor. İçerdiği yaklaşık %13-%15 arası protein miktarıyla, tüm bitki aleminde bilinen en iyi kalite, yüksek oranda hazmedilebilir protein ödülü ona gidiyor. İçerdiği yüksek oranda lisin, karabuğdayda bulunan proteinin %74ünün vücudumuz tarafından kullanabilir hale getiriyor, bu oran kahverengi pirinç, buğday, hatta soya filizinden çok daha fazla. Kısaca ‘superfood’ dediğimiz süperbesinlerin önde gidenlerinden. Kalp hastalığı, kanser tedavisinde oldukça kullanılır. Ben özellikle olağanüstü tok tutucu özelliği ve içerdiği iyi lif açısından kullanmayı seviyorum. İsminde buğday geçtiğine bakmayın, gluten içermiyor, aynı familyadan değiller… Karabuğday alırken bakmanız tek nokta yeşil-soluk sarı renkte olması. Eğer kahverengiyse, Romanya dan gelen işlenmiş/kavrulmuş karabuğdayı alıyorsunuz. Besin değerlerinin çoğunu kaybetmiş oluyor… Malesef bulması kolay değil, ama imkansız da değil. Organik markalar satan marketlerde karabuğday (greçka diye de geçebilir) bulunuyor.

Filizlendirmeye gelirsek, yapması çok kolay bir işlem. Ben çoğu tahılları ve baklagilleri filizleyip tüketiyorum. Filizler ‘canlı’ oldukları için, tohumun filizlendirilmemiş halinden, meyvelerden ve sebzelerden 100 kata kadar daha fazla enzim içerirler. Yine aynı şekilde filizler, sebzelere göre çok daha fazla protein, vitamin, mineral, yağ asitleri ve lif içerirler. Yani besin değerleri çok ciddi oranda artar. Özellikle protein ve vitaminler dramatik oranda artış gösterir, örneğin maş fasülyesi filizlerinde B1 vitamini %285, B2 vitamini %515, niacin %256 oranında artış gösterir. Bir başka süperbesin daha. E daha ne duruyoruz? Hemen nasıl yapacağımızın tarifini de verelim; Bir kabın içine bu iş için ayırdığınız bezi ıslatıp serin. Üzerine de tohumları dökün. Tohumlar hep ıslak-nemli kalmalı. 2-3 gün içinde filizleneceklerdir. Filizlendirmek için en ideal tohumlar şunlar;

Maş fasülyesi, yeşil mercimek, siyah mercimek, nohut, alfa alfa, karabuğday, buğday, kinoa, çemenotu. Bunlar benim en çok tercih ettiklerim, tabi diğer tahılları da filizlendirebilirsiniz.

 

Filizlendirilmiş Karabuğday Salatası

Salata için;

1 büyük demet yabani semizotu (daha küçük yapraklıdır, normal semizotu da kullanabilirsiniz)

¼ kırmızı soğan, ince dilimlenip tuzla ovulmuş

yarım bardak karabuğday, filizlendirilmiş

 

Çilekli vinaigrette;

 

¾ bardak çilek

3 çorba kaşığı taze kekik

2 çorba kaşığı elma sirkesi

4 çorba kaşığı üzüm çekirdeği yağı

Himalaya tuzu

 

Semizotunun sadece yapraklarını kullanın (saplarını atmayın, bunun suyunu sıkıp içebilirsiniz. Dünya üzerindeki en iyi Omega 3 kaynaklarından biridir.) Soğanları tuzla ovup semizotuyla harmanlayın. Karabuğday filizlerini de en üste ekleyin.

 

Sos için bütün malzemeleri robottan geçirin. Salatanın üzerine dökerek servis edin.

 

Süslemek için de frenk soğanı kullanabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Başlıklar