30 Ağustos 2015

Enginarlı Pizza

YAZI: AYŞE TOLGA

Özellikle çocuklarımız dışarıdan beslendiğinde ebeveynler olarak her zaman tedirgin oluruz. Yediği yemeğin içeriğini tamamen kontrol etmemiz mümkün değildir. Sebzeler, meyveler nasıl yıkanıyor, ne şartlarda yetiştiriliyor, içeriğindeki ambalajlı ürünler hangi markadan tercih ediliyor, organik mi, içerikleri ne kadar sağlıklı? Çocuğumda veya kendi vücudumda herhangi bir alerjik reaksiyon verir mi? 

15-08/29/ayse-tolga.png

Tüm bu sağlık tehditlerine rağmen çocuklarımızın okulda veya haftasonu arkadaş buluşmalarında nasıl beslendiğini yüzde yüz kontrol altında tutamayız. Özellikle de çocuğunuzun dışarıda yediği fast-food alışkanlığını kırmak için sizlere güzel bir önerim var.

Çocuklarınıza yasaklar koymak, onu yememelisin demek onları daha çok kötü beslenmeye yönlendirebilir. Bu yüzden yasaklar koymak yerine bu besinlerin sağlıklı hallerini çocuğunuzun favorisi haline getirin. Örneğin çocuğunuz dışarıda yiyeceği pizzanın bağımlısı olmak yerine, sizin hazırladığınız sağlıklı, obeziteye yol açmayan, besleyici pizzanın bağımlısı olsun!

Peki birçok çocuğun favorisi pizzayı evinizde siz nasıl hazırlayacaksınız? Hem de çok daha sağlıklı malzemelerle. Yapay, sağlığa zararlı maddeler kullanmadan çocuklarınızın pizza konusunda kahramanı olmanız için size ve en değerlilerinize özel tarifim Youtube kanalımda sizleri bekliyor!

 15-08/21/untitled.jpg

6 kişilik tarif için malzemeler:

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 küçük kırmızı ince dilimlenmiş soğan

2 fincan ince dilimlenmiş mantar

1 dilimlenmiş taze enginar

2 yemek kaşığı Parmesan peyniri

¼ fincan fesleğen yaprakları

Tam buğday hamurundan lavaş

Hazırlanışı:

Ocağı orta ateşe yükseltin. Mantarları zeytin yağı ile yaklaşık 2-4 dakika boyunca yumuşayana kadar dilimlediğiniz soğanla birlikte soteleyin.

Enginarlarınızı küp küp doğrayın.

Lavaşı düz bir zemine açıp üzerine enginar, sote mantar ve toz parmesan peyniri ekleyin.

Son olarak servisinizi fesleğen ve cherry domates ile süsleyebilirsiniz.

 

İlgili Başlıklar