28 Mayıs 2012

Eko-moda bilinci için eko-kriterler

YAZI:

Eko-moda genel bir tanımlama olduğu için herkese farklı şeyler çağrıştırabilir. Ama daha sağlıklı, daha duyarlı ve daha bilinçli bir çevrede yaşamak isteyen herkes için anlaşılabilir kılınmış bazı ifadelerle eko-moda kavramını yakından tanıyabilirsiniz.!..!

 

Vegan: İçeriğinde herhangi bir hayvansal doku ya da deri kullanılmamış ürünlerdir. Örneğin Vegetal Leather ibaresi gördüğünüz bir ayakkabı ya da çantada insanlar tarafından dönüştürülmüş bir materyal ya da hayvan derisi yerine Amazon plastiği kullanılmış demektir.

 

Etik Üretim: Doğaya ve insana saygılı üretim biçimi. Organik ve adil ticaret için çeşitli özel sertifikalar olmasına rağmen, kendi üretimleri için bu sertifikalar dışında da belirgin önlemler alan markalar var. Özellikle lokal boyutta ve fason üretimlerde dikkat edilmesi gereken kavramlardan biridir.

 

Ustalık/Zanaat: Belirli bölgelerde işleme, örme vb. gelenekselleşmiş el işçiliği tekniğiyle üretimleri destekler.

 

Ismarlama: Demi-couture olarak da bilinen bu kavram, kaliteli ve kişiye göre yapılan üretimi anlatır.

 

Adil Ticaret Antlaşması: Uluslararası standartlar için oluşturulmuş bir girişim. Çalışma saatleri, çocuk işçi çalıştırma, sendika, eşit ücret dağılımı gibi konuları kapsar. FLO, IFAT ve TransFair gibi oluşumlar bu konuya hassasiyet gösteren kurumlardan bazıları.

 

Organik: Zirai ilaçlar ve diğer toksik materyallerden uzak şekilde yetiştirilmiş, insan ve canlı sağlığını koruyan doğal dokularla üretimi ifade eder. Organik yetiştirme koşulları çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından belirlenmekte.

 

Geri-dönüşümlü: Halihazırda var olan materyal, kumaş, metal veya dokularla üretilmiş ürünlere verilen ad. Daha önce üretilmiş ya da kullanılmış giyim ürünleri ve aksesuarların yeniden hayata geçirildiğini anlatır. 

 

Vintage: 1920 ile 1975 yılları arasında üretilmiş parçaların yeniden kullanımını niteler. Bu ürünler birinci ya da ikinci el olabilir. Bir dizi operasyon ile kişiye uygun hale getirilmiş olurlar.

İlgili Başlıklar