28 Ekim 2013

Dubai sonrası Sri Lanka

YAZI: HAZER AMANİ

Dubai’de geçirdiğimiz yemek dolu 2 günden sonra yaklaşık 5 saat süren bir uçak yolculuğu ile daha önce hiç gitmediğimiz ama öncesinde çok duyup gitmek istediğimiz eski adı ile Ceylon olan Sri Lanka’ya vardık. 

Yaklaşık 30 senelik iç savaşın bedelini hala ödemeye devam eden bu ada Budizmin beşiği olmakla kalmamış, yıllar boyu birçok sömürgeci devletin boyunduruğu altında kalmış. 30 yıllık iç savaş ülkenin ruhunu öldürememiş; bembeyaz dişli ufaklıklar biz geçerken o kadar içten ve sevgi ile gülümsüyorlardı ki, etraftaki tropik meyvaların ve ormanların ortasında, bir an kendimizi Neverland’de hissetik!

İlk kalacağımız otelde yani Heritance Ahungalla’da odamıza yürürken gördüğüm bir kapının üzerindeki yazı oldukça ilginçti.

Oldukça güzel olan odamıza yerleştik ve Hint Okyanusu'na nazır havuzun başında diraz dinledikten sonra Hollandalıların zamanında gelip kale yaptığı ve kaldığımız yere 30 dakika mesafede olan Galle liman şehrine vardık.

Artık akşam için Sri Lanka yemeklerini tadacağimiz, hem de celebrity Chef'in elinden çıkacak bir rezervasyonumuz vardı. 

Daha ne diyelim seyahat amacımız curry yemekti!

Galle'de biraz yürüdükten sonra tabelası ile diğer mekanlardan 1-0 önde başlayan Wok On the Wild Side adlı mekanı bulduk. 

Köri ve tavuklu mercimek çorbası olan Mulligatawny bizim de Knorr Ailesi olarak çok sevdiğimiz Ezogelin çorbasının bol acılı ve baharatlı hali. Sunumu ve ortamın renkleri ile uyumu zaten fazla söze gerek bırakmıyor. 

Ana yemek olarak seçimim daha çok bir Thai yemeği olan tavuklu jungle curry, Deniz ise deniz mahsüllerinden yana kullanıyor seçimini, iki yemekte de baharatların ve taze otların kullanımı oldukça dengeli ve lezzetli.

Ben tabii ki ekstra acı biber istiyorum ve Sri Lankalıları bile hayrete düşürecek şekilde yemegin acı seviyesini katladıkça, katlıyorum. Yanında içtiğimiz Xiaolongbao tarzı bir çay olan ve halkın içmeyi tercih ettiği aromalı ve  sütlü çay, ezilmiş bonet biberlerinin yakıcılığını oldukça güzel yatıştırdı. Aklınızda olsun, Lipton siyah inci ve earl grey karışımının içine 2-3 tane kakule atıp demler ve biraz süt ve biraz da tarçın eklerseniz oldukça leziz bir çay oluyor. Üstelik bu çaydan yapılan dondurma da mükemmel oluyor!

 

İlgili Başlıklar