13 Ekim 2014

DB Deniz Berdan

Consume (tüketim), rich bitch (zengin sürtük), no consumption before production (üretmeden tüketme), buy buy buy (al al al)... Bunlar, DB Berdan defilesindeki kıyafetlerin üzerindeki sloganlardan sadece bazılarıydı. Deniz Berdan, 2015 ilkbahar Yaz koleksiyonuyla günümüzün hızlı ve aşırı tüketimini ironik bir şekilde sorguladı.

Tasarımcıya özgü kitsch desenler her koleksiyonunda olduğu gibi bunda da haykırıyordu. Berdan, defilenin ardından, “Desenleri, 90’ların Skate Punk’ından yola çıkarak yarattım. Son iki sezondur koleksiyonlarımdaki desenleri kendim çiziyorum” diyerek heyecan içinde koleksiyonu anlattı. Baştan sona bir bütünlüğü olan koleksiyonun malzemeleri arasında deri, polyester, neopren ve file vardı. Dijital baskıların yanı sıra lazer kesimlerle zenginleşen kreasyonlar 90’larla 60’ları buluşturur nitelikteydi.

Koleksiyon, bir yandan tüketim bağımlılığını eleştirirken diğer yandan da modellerin makyajlarıyla estetik operasyonlara gönderme yaptı. Dolayısıyla, tema anlamında bir yoğunluk yarattığını söyleyebilirim. Diğer yandan, Jeremy Scott’ın Moschino için hazırladığı koleksiyonlarla bir temayı sonuna kadar sömürerek yakaladığı başarıyı unutmamak lazım. Berdan’ın kreasyonlarını da Anna Dello Russo’nun üzerinde görmek şaşırtıcı olmazdı aslında.

DB Deniz Berdan 2015 Ilkbahar/Yaz defilesi fotograflari icin tiklayin

-Seda Yilmaz

İlgili Başlıklar