28 Nisan 2010

Collection Premiere İstanbul için ilk adım

YAZI:

İstanbul Fashion Week ile eşzamanlı olarak düzenlenen fuarı hatırlarsınız. İTÜ Taşkışla koridorlarını, ardından Santralİstanbul'daki çadırı mesken tutmuştu.!..! Eğer alıcı ya da tasarımcı değilseniz, ya önünden pas geçtiniz ya da bir kereliğine standlara bakıp gideceğiniz yere doğru yola koyuldunuz.

Ama bu sefer öyle olmayacak. Çünkü İTKİB, dünyada moda fuarları alanında başarılı isimlerden Igedo Company ile işbirliği yaparak yepyeni bir açılım getiriyor.

Yeni atılım bu sabah Hatice Gökçe'nin sunumuyla üst düzey yöneticiler tarafından tanıtıldı.

 

Fuar alanına neden girmek gerekecek kısaca şöyle bir bakalım:

- Etkinliğin adı Collection Premiere İstanbul. Kısa söylemiyle CPI.

- 26-28 Ağustos tarihleri arasında İstanbul Fashion Week ile eşzamanlı olarak gerçekleşecek. Mekan yine İTÜ Taşkışla Kampusu.

- Türkiye ve yakın coğrafyaya hitap edecek fuarın % 40'lık bir bölümü yabancı tasarımcı ve markalara ayrılıyor. Daha şimdiden Noir, Triumph, Falke, Bugatti, Burlington, Tally Weijl, Roeckl, Caramelo, Helmut Langgibi markaların ismi geçmeye başlamış.

 

- Bu arada yerli basın kadar, Avrupa, Asya ve Orta Doğu pazarına hitap edecek yabancı basın mensupları da Türki markaları ve tasarımcılarıyla buluşacak. Igedo'nun iletişim ağının bu konuda en kılcal damarlara kadar ulaştığı biliniyor.

- İşin en güzel tarafı ise tüm bu ticari süreç tamamen moda endüstrisine uygun görsel bir şıklıkta gerçekleşecek. İTÜ Taşkışla da bu görsel yenileme ve düzenlemeden nasibini alacak.

 

Evet, sektör gelişiyor. Gelişmeler yakın takibimizde.

İç pazar ihracatını artırması düşünülen bu atılımlar, umuyoruz İstanbul'u Londra, Paris, Milano ve New York'tan sonra beşinci moda merkezi yapma hayallerini sağlam temellere oturtur.

 

-Barış Çakmakçı

İlgili Başlıklar