09 Eylül 2013

Charles James'i Anma Zamanı

New York Metropolitan Müzesi Kostüm Enstitüsü yenilenme sürecinin ardından önümüzdeki ilkbaharda kapılarını Charles James: Beyond Fashion sergisiyle açıyor. Sergide ünlü couture ustasının 100'e yakın tasarımı mercek altında olacak. Günümüzde hala örnek alınan dikiş teknikleri, formlara getirdiği yenilikler, son dönem stüdyosu Chelsea Hotel' den çıkan arşivlik eşyalar, eskizler, kumaşlar bu sergide yer alıyor. 

 

Fotoğraf Cecil Beaton, 1936. 

 

Cristobal Balenciaga'nın dünyanın en iyi terzisi olarak bahsettiği Charles James, kariyerinin zirvesinde okul arkadaşı fotoğrafçı Cecil Beaton ile çalışmaya başlamıştı. Vogue için çekilen kareler ise James'i hafızamıza kazıyan ve rüyalarımızın bir köşesine taşıyan fotoğraflardı. 

 

Fotoğraf Cecil Beaton, 1948. 

 

5 Mayıs - 10 Agustos 2014 tarihinde New York'ta olanlar James'in tasarımlarını yakından görebilecek, rüyalarına bir adım yaklaşabilecekler. Üstelik birçok tasarımcı tarafından hala gizemini koruyan tasarımlara yakından bakıp, yaratıcılık sürecini de video enstalasyonları eşliğinde inceleyebilecek. 

 

2013'ün Met Gala teması 'punk akımı' ünlülerin Kırmızı Halı'da fazla iddialı ve zaman zaman karmaşa içinde arz-ı endam etmelerine neden olmuştu. Bakalım bu yılın teması Charles James: Beyond Fashion sergisi davetlilere nasıl bir ilham verecek?

 

Fotoğraf Cecil Beaton, 1 Mart 1948 Vogue' da yayınlanan ikonik kare, Sekiz model Charles James tasarımı balo elbiseleriyle. 

 

-İrem Tanman

İlgili Başlıklar