22 Haziran 2022

Bu Hafta Radarımıza Aldığımız Etkinlikler

DERLEYEN: ILGAZ GÖKIRMAKLI

Diane Severin Nguyen⁠, IF REVOLUTION IS A SICKNESS [EĞER DEVRİM HASTALIKSA], 2021⁠

Diane Severin Nguyen⁠, IF REVOLUTION IS A SICKNESS [EĞER DEVRİM HASTALIKSA], 2021⁠

Varşova Modern Sanat Müzesi Video ve Film Koleksiyonu'ndan bir seçki

Varşova Modern Sanat Müzesi’nin video ve film koleksiyonundan bir seçkiden oluşan Bilinmeyene Doğru, 1989 sonrası dünyada sanatın, yerleşik tarihsel ve kültürel anlatıları kırma, başka öznellik ve anlatılara alan açma potansiyeline odaklanıyor. Diane Severin Nguyen, Nathalie Djurberg, Agnieszka Polska, Józef Robakowski, Duncan Campbell, Deimantas Narkevičius, Shana Moulton, Jananne Al-Ani, Oleksiy Radinsky, Neil Cummings ve Marysia Lewandowska’nın işlerinin yer aldığı sergi, adını Deimantas Narkevičius’un, Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıl dönümü vesilesiyle ürettiği işinden alıyor. Sergi bir yönüyle, eski Doğu Bloku’ndan günümüz Doğu Avrupa’sına uzanan bir toplumsal panorama da sunuyor.

Fours Seasons

Boğaz'ın kıyısında sinema keyfi

Four Seasons Hotel Bosphorus, bu yaz sezonunda da Boğaz’ın kıyısında açık havada sinema keyfini yaşatmaya hazırlanıyor. Bir Four Seasons Hotel Bosphorus klasiği haline gelen ve büyük ilgi gören açık hava sinema keyfi, 27 Haziran’da “Gucci Ailesi” ile başlıyor. Filmler bu sene iki çarpıcı tema altında izleyici ile buluşacak. Ağustos ayı sonuna kadar her pazartesi akşamı sinemaseverlerle buluşacak filmler; temmuz ayında “Boğaz’da Wings ile Aşk Filmleri” ve ağustos ayında “Boğaz’da Wings ile Oscarlı Geceler” temalarının en unutulmaz örnekleri ile sunuluyor. 

Oscar'lı besteci Tan Dun İstanbul'da

50. İstanbul Müzik Festivali bir dünya yıldızını ağırlıyor. Kaplan ve Ejderha filminin müzikleriyle Oscar kazanan günümüzün önemli şef ve bestecilerinden Tan Dun, 22 Haziran Çarşamba akşamı, AKM'ye konuk oluyor. Konserde, Tan Dun'un İkili Konçerto'sunun yanı sıra Passacaglia: Secret of Wind and Birds isimli eserinin de Türkiye prömiyeri gerçekleştirilecek. Orkestranın kuş, rüzgâr ve okyanus seslerini taklit ederek dijital bir orman hissi uyandıracağı bu esere Tan Dun, orkestra üyeleri ve hatta seyirciler cep telefonlarından kuş sesleri çalarak katkı sağlayacak.

Diane Severin Nguyen⁠, IF REVOLUTION IS A SICKNESS [EĞER DEVRİM HASTALIKSA], 2021⁠
Zilberman Galeri

Isaac Chong Wai Zilberman Selected’de

Zilberman İstanbul Piyalepaşa’daki yeni mekânı Zilberman Selected’de, Isaac Chong Wai’nin If we keep crying, we will go blind (Ağlamaya devam edersek, kör olacağız) başlıklı üçüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi kapsamında büyük bir yerleştirme, iki kanallı bir video, bir dizi ipek baskı, ışıklı bir kutu ve bir performans olmak üzere sanatçının yeni çalışmaları yer alıyor. Sergi, 30 Temmuz tarihine kadar devam edecek. 

Arter'de bir orman yaratmak

Sanatçı Güneş Terkol yürütücülüğünde Arter’de yetişkinler için düzenlenen Perşembe Atölyeleri, 23 Haziran Perşembe günü saat 14:00’te Ağaçlar Nerede? atölyesiyle devam ediyor. Arter’de devam eden Locus Solus başlıklı grup sergisinden yola çıkan atölyede katılımcılar, kullanılmış kâğıtlardan bir orman oluşturacaklar. Perşembe Atölyeleri, Arter’in güncel sergilerinden seçilen farklı yapıtlar aracılığıyla çağdaş sanatta yorumlama ve üretim süreçlerinin keşfedilmesini amaçlıyor.

90'lara eğlenceli bir yolculuk

Zaman tüneline giriyoruz, eskilere gidiyoruz, sesimiz kısılana kadar şarkılar söylüyoruz, ayaklarımız ağrıyana kadar dans ediyoruz! Flashback 90'lar Türkçe Pop Gecesi, perküsyon eşliğinde DJ performans ve dans şovlarıyla misafirlerini bir zaman yolculuğuna davet ediyor. 25 Haziran tarihinde gerçekleşecek parti, Zorlu PSM’nin gözde açık hava mekanı Vestel Amfi’de!

 

ETİKETLER: SERGİ REHBERİ